Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Închiriere apartament ipotecat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Închiriere apartament ipotecat

Buna ziua, am un apartament cumpărat prin credit ipotecar as putea să îl dau in chirie? In CF îmi scrie "Interdictie de grevare cu sarcini si/sau servituti"

Mulțumesc frumos
Il puteti închiria. Ce nu puteti face, e sa notați contractul de inchiriere in cartea funciara( poate chiriasul doreste)
Legal, va trebuie acordul băncii pentru absolut orice vreți sa faceți cu apartamentul.
Neoficial, îl puteți inchiria fără știrea băncii.
Eu as vrea sa îl dau cu contract și să plătesc impozit pentru chirie , asta înseamnă că trebuie trecut chiriașul in CF?

gi-jane2 a scris:

Il puteti închiria. Ce nu puteti face, e sa notați contractul de inchiriere in cartea funciara( poate chiriasul doreste)

Nu.
În cartea funciara se notează contractul în sine, nu chiriașul.
Deci trebuie sa cer acordul băncii , sper că o să-l primesc