Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cerere sau instiintare pentru concediul de odihna ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cerere sau instiintare pentru concediul de odihna ?

Buna ziua,

am o nedumerire in ceea ce priveste metodologia de aplicare a concediului de odihna care nu este descrisa clar in codul muncii.
Daca concediul de odihna este un drept al fiecarui angajat, iar perioadele pentru efectuarea concediilor de odihna se planifica in cadrul unui birou, de ce este necesara o cerere pentru aprobarea efectuarii concediului.
Nu este suficient o instiintare a sefului ierarhic ca in intervalul anterior planificat esti in concediu.

Adica in loc de :

Cerere concediu de odihnă

Subsemnatul(a)……………………………………………………………………………………
având funcția de………………………………………………………….. prin prezenta solicit
efectuarea concediului legal de odihnă începând cu data de ……………………………...…………
(se va indica prima zi lucrătoare din concediu) și pâna la data de ……………………………… (se va indica prima zi de lucru), reprezentând …….. zile de concediu.

sa fie ceva de genul :

Instiintare pentru efectuarea concediului de odihna

Subsemnatul(a)……………………………………………………………………………………
având funcția de………………………………………………………….. prin prezenta va instiintez de
efectuarea concediului legal de odihnă, conform planificarii in cadrul biroului, începând cu data de ……………………………...…………
(se va indica prima zi lucrătoare din concediu) și pâna la data de ……………………………… (se
va indica prima zi de lucru), reprezentând …….. zile de concediu.

Daca eu as trimite o instiintare in loc de o cerere sefului meu ar fi OK/legal ?

Cu multumiri
lucian.crisan, utilizator
Dacă legea nu prevede modalitatea se stabileste prin reg.intern.

Dvs puteți proceda cum doriți.