avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cerere sau instiintare pentru concediul de odihna ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cerere sau instiintare pentru concediul de odihna ?

Buna ziua,

am o nedumerire in ceea ce priveste metodologia de aplicare a concediului de odihna care nu este descrisa clar in codul muncii.
Daca concediul de odihna este un drept al fiecarui angajat, iar perioadele pentru efectuarea concediilor de odihna se planifica in cadrul unui birou, de ce este necesara o cerere pentru aprobarea efectuarii concediului.
Nu este suficient o instiintare a sefului ierarhic ca in intervalul anterior planificat esti in concediu.

Adica in loc de :

Cerere concediu de odihnă

Subsemnatul(a)……………………………………………………………………………………
având funcția de………………………………………………………….. prin prezenta solicit
efectuarea concediului legal de odihnă începând cu data de ……………………………...…………
(se va indica prima zi lucrătoare din concediu) și pâna la data de ……………………………… (se va indica prima zi de lucru), reprezentând …….. zile de concediu.

sa fie ceva de genul :

Instiintare pentru efectuarea concediului de odihna

Subsemnatul(a)……………………………………………………………………………………
având funcția de………………………………………………………….. prin prezenta va instiintez de
efectuarea concediului legal de odihnă, conform planificarii in cadrul biroului, începând cu data de ……………………………...…………
(se va indica prima zi lucrătoare din concediu) și pâna la data de ……………………………… (se
va indica prima zi de lucru), reprezentând …….. zile de concediu.

Daca eu as trimite o instiintare in loc de o cerere sefului meu ar fi OK/legal ?

Cu multumiri
Ultima modificare: Marți, 16 August 2022
lucian.crisan, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:22, 17 August 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă legea nu prevede modalitatea se stabileste prin reg.intern.

Dvs puteți proceda cum doriți.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere de concediu de odihna Alexandra Ion Alexandra Ion Buna ziua, sunt angajata de 2 ani la o firma si am o nedumerire legata de cererea de concediu de odihna, in sensul ca aceasta nu exista in forma scrisa! ... (vezi toată discuția)
Anuntarea concediului de odihna andreipaul andreipaul Buna ziua, Cu ce perioada inainte trebuie facuta cererea pentru concediu de odihna? Intreb deoarece eu am facut aceasta zile cu 30-33 zile inainte de ... (vezi toată discuția)
Recuperari libere CHIRICA PARASCHIVA CHIRICA PARASCHIVA dupa terminarea CM se pot lua in continuare libere? (vezi toată discuția)