Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Maghiarizarea numelor Romanesti in acte ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Maghiarizarea numelor Romanesti in acte ...

Buna ziua , as dori daca puti sa ma ajutati in urmatoarea problema :
am un extras CF din 1917 unde figureaza urmatoarele nume :
Komsa Xenofon , Komsa Gyorgy , Burlea Ianosne , Komsa Rebeka ;
in certificatele de deces sunt :
Comsa Senofon , Comsa Gheorghe , Burlea Ioan , Comsa Reveica
care e modalitatea de a demonstra ca sunt aceleasi persoane ?
Eu nu stiu sa va raspund la intrebare , vreau doar sa va atrag atentia ca Burlea Ianosne NU este despre Burlea Ioan , ci despre sotia lui ( aceasta este semnificatia acelui “ ne “ din coada numelui ) . Versiunea maghiara a numelui “ Ioan “ este “ Ianos “ . Chiar si acum , in situatii in care o femeie de etnie maghiara se prezinta , spune ( daca luam exemplul dvs ) “ Burleane “ , sau - si mai protocolar - “ Burlea Ianosne “ . In acei ani , femeile casatorite asa figurau si in actele oficiale , asta acolo unde autoritatile romane au fost schimbate cu cele maghiare .
CHKa, utilizator
Mulțumesc , așa este ,pe extrasul CF ,Reveica/Rebeca este născută Comșa , in urma succesiunii , fiind femeie nu avea drepturi și reprezenta soțul....