Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme cu concubinul Apartament pe numele meu, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme cu concubinul Apartament pe numele meu, concubinul vrea ...

Probleme cu concubinul

Apartament pe numele meu, concubinul vrea sa fie sigur ca daca mor eu inainte, fiica mea nu-l da afara din casa. Ce ma sfatuiti sa fac? Care este cea mai sigura si ieftina cale de a rezolva legal aceasta problema?
Multumesc.
Ii constituiți un drept de uzufruct viager.
Asta înseamnă că va avea dreptul de a locui și folosi imobilul pana la deces.
Dacă problema este temerea ca va fi dat afara din casa...
La decesul sau, proprietar va fi doar fiica dvs.
Nu va recomand sa îl faceți și pe el proprietar.
Poate decedati dvs înainte, el se recăsătoreste și o lăsați pe fiica dvs în coproprietate cu un bărbat care nu ii e nimic și cine știe ce alta femeie.
Eu va sfatuiesc sa nu ii constituiti un drept de uzufruct, poate va certati maine si va da afara, mai intrati dupa decesul lui daca apucati. Chiar daca il cunoasteti de 20 de ani, e bine sa aveti controlul pe cqsa dvs.
Lasati prin testament drept de uzufruct pe o camera pt el si restul, fiicei.
Eu nu recomand testamentul în contextul în care exista copii.
Nu recomand nici uzufruct prin testament.
Nu vad ce sa caute concubinul la moștenire.
Și dacă exista copii, ce?
Concubinul cauta la mostenire ca vrea femeia sa il lase in casa ca a trait cu el amar de ani și daca merita, ii lasa sa ii asigure acoperis deasupra capului.