avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1731 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executarea unui BO
Discuție deschisă în Executare silită

executarea unui BO

BO este investit cu formula executorie
instanta a admis executarea silita
s-a facut cerere la executor pentru punerea in executare silita a titlului executoriu atat prin poprire cat si prin urmarirea silita a bunurilor mobile si imobile proprietatea debitorului - persoana juridica ( BO nu a fost avalizat )
executorul ( telefonic ) ne-a informat ca s-au descoperit 2 conturi , s-au infiintat popriri si pe masura ce vor intra bani .... ni se vor vira ...
situatia dateaza din august anul trecut , se pare ca nu a intrat niciun ban in cont si cel mai probabil nici nu vor intra
se pare ca soc nu figureaza nici cu bunuri .....

ce se mai poate face pt recuperarea sumei ?
executorul ce obligatii mai are ?
situatia privind popririle si lipsa bunurilor nu trebuia sa ne-o comunice si in scris ?
de pe site-ul MF se observa ca totusi soc si-a depus declaratiile si in nov 2009
Cel mai recent răspuns: ENGFULL , utilizator 07:51, 20 Ianuarie 2010
Executorul judecatoresc are obligatia sa duca la bun sfarsit executarea silita care a fost incuviintata de catre instanta de executare.
daca nu intra bani in cont , si nici bunuri nu sunt , ce mai poate face executorul ?
eu ca si creditor ce ar trebui sa mai fac sa obtin totusi suma ?
sfaturi practice .....
ar trebui sa cer informatii de la registrul comertului de la sediul debitorului , sa vad starea firmei ?
ar trebui sa insist scris la executor sa continue executarea , sa-mi prezinte starea executarii ?
( PS - e vorba despre situatiile financiare anuale si ..... este presanta finalizarea acestui debit )


in cererea de executare adresata executorului ( format oarecum tipizat ) scrie " am luat la cunostinta ca urmarirea silita se face la staruinta subscrisei , iar executarea silita se perima de drept ca urmare a nestaruintei creditorului pe o perioada de 6 luni de la data indeplinirii oricarui act de executare "
la ce ma obliga acest paragraf
Ultima modificare: Marți, 19 Ianuarie 2010
ENGFULL, utilizator
"va obliga" sa insistati in continuarea executarii.
Incercati la ONRC si poate descoperiti ca aceasta societate mai detine actiuni la alta persoana juridica, si poate are ceva sume de incasat- dividende sau valorificati actiunile.
pana la urma executorul trebuie sa continue executarea si sa caute solutiile sau creditorul trebuie sa caute solutii ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare bo dana_tantas dana_tantas buna am si eu o intrebare la care nu prea ii gasesc raspunsul. daca am refuzat un bo care ulterior ajunge la un executor judecatoresc acesta ... (vezi toată discuția)
Executarea si lipsa de "disponibil" ENGFULL ENGFULL biletul la ordin investit este pus in executare s-au trimis adrese la banci , la finante nimic are 2 conturi la 2 banci , s-a infiintat poprire pe cont dar ... (vezi toată discuția)
Validare poprire mirmar mirmar Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Validarea popririi trebuie facuta de executor? Stiu ca potrivit art. 460 cod procedura civila validarea popririi se face ... (vezi toată discuția)