Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cesiunea de creante
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cesiunea de creante

buna.
Daca o societate X la care aveam o datorie a cedat creantele unei alte soc Y printr-un contract de cesiune dar anterior acestui contract am primit de la administratia financiara adresa de infiintare a popririi pentru sumele datorate catre acea firma cui platesc? as dori un temei legal deoarece acum sunt in faza de judecata in sensul ca firma Y ma da in judecata si cere emiterea unei ordonante de plata dar eu am platit deja din datoria pe care o aveam catre X la finante ca urmarea a adresei de infiintare a popririi. cum as putea formula o intampinare la acea ordonanta de plata? Si e foarte urgent am termen 25.01.
Multumesc
Daca este urgent in primul rand va sugerez sa luati legatura cu un avocat , pe care sa-l angajati sa va redacteze intampinarea si sa va reprezinte.....trebuie studiat ce este stipulat in ordonanta de plata, trebuie vazut titlu care face obiectul ordonantei de plata, deci nu se poate da un sfat acredintat cu care dvs sa va reprezentati fara sa fie vzute actele.
ContSters20980, utilizator
In primul rand cesiunea de creanta trebuia sa vi se aduca la cunostinta. Prin intampinarea puteti sa aratati ca ati achitat deja o parte din creanta, motiv pentru care cererea de emitere a ordonantei de plata este inadmisibila, pentru ca valoarea indicata de catre reclamanta nu este CERTA (principalele conditii de admitere a unei cereri de emitere a ordonantei de plata este ca creanta sa fie certa, exigibila si lichida).