Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Ma numesc Radu si am handicap grav motor , ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Ma numesc Radu si am handicap grav motor , nu ma pot ...

Buna ziua
Ma numesc Radu si am handicap grav motor , nu ma pot deplasa decat in 4 labe cum se zice.
am un apartament primit prin donatie din partea unui matusi intr-un imobil caruia i s-a refacut de curand acoperisul
La intrebarea vecinilor care s-au ocupat de reparatie , in ce priveste gasirea unei firme de constructii , adunatul banilor , etc le-am raspuns din start ca nu sunt de acord , fiindca desi stiu ca legea obliga toti vecinii sa contribuie in cote egale , eu traiesc exclusiv din pensia de handicap care o am si pot sa spun ca de abia traiesc din acei bani....deci nu e rea vointa dar efectiv nu imi permit o cheltuiala de 3.500 de ron cat a venit partea fiecaruia , iar de venituri suplimentarea pensiei nu se pune problema.
Deci pe scurt nu am de unde achita partea mea , repet , nu e rea vointa...e pur si simplu neputinta.
Acum sunt amenintat ca voi fi dat in judecata si obligat la plata cotei cuvenite , in caz contrar se poate merge pana la pierderea apartamentului
Ce pot sa fac si cum ma pot apara ?
Exista vreun mecanism prin care sa nu pierd apartamentul fiindca daca pierd si acoperisul de deasupra capului , chiar nu-mi ramane decat sa ma spanzur
Multumesc !
Cereți ajuror de la Primărie pentru plata cheltuielilor cu reparațiile. Faceți o cerere în acest sens, atașând actul de handicap și dovada veniturilor și a cheltuielilor lunare.