avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire parinti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire parinti

Salutare! În urmă cu 27 de ani părinții mei s-au mutat cu bunicii din partea tatălui, ei au primit locuința printr-un contract de întreținere, iar din totalul de 3,5 hectare de teren agricol, au dat câte un hectar fiecăruia din cei trei copii ai lor, dar fără documente legale, doar pentru folosire. Jumătate de hectar rămânând bunicilor, însă fiind administrate, folosite și plătite tot de părinții mei. Între timp ambii bunici au decedat, dar și tatăl meu și încă un frate, acum moștenitorii rămași vor să împartă și acea bucată teren egal, noi considerăm că acea bucată ar trebui să ne aparțină din moment ce noi o folosim de atât de mult timp.
Cum s-ar putea soluționa această problemă?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 11:45, 21 August 2022
Ce este pe numele bunicilor, veti imparti egal intre mostenitori
Procedura de succesiune poate fi deschisă doar de fiul rămas în viață sau de oricare moștenitor?
De oricare dintre moștenitori.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere succesiune bibi1971 bibi1971 mama decedata a mostenit de la bunici (parintii ei) 1,5 hectare teren agricol. Dupa deces daca solicitam dezbaterea mostenirii (tata si doi fii) cat revine ... (vezi toată discuția)
Teren in indiviziune constantin29 constantin29 Buna dimineata,am urmatoarea problema,in urma succesiunii dupa bunicii mei,ambii decedati,mama mea si fratele ei au mostenit 3 hectare teren agricol ... (vezi toată discuția)
Vanzare pamant - certificat de mostenitor Ionelll321 Ionelll321 Buna ziua, Sunt in urmatoarea situatie: strabunicul meu (tatal bunicului meu) a avut un titlu de proprietate pe o suprafata totala de 3 hectare, dupa ... (vezi toată discuția)