Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire parinti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire parinti

Salutare! În urmă cu 27 de ani părinții mei s-au mutat cu bunicii din partea tatălui, ei au primit locuința printr-un contract de întreținere, iar din totalul de 3,5 hectare de teren agricol, au dat câte un hectar fiecăruia din cei trei copii ai lor, dar fără documente legale, doar pentru folosire. Jumătate de hectar rămânând bunicilor, însă fiind administrate, folosite și plătite tot de părinții mei. Între timp ambii bunici au decedat, dar și tatăl meu și încă un frate, acum moștenitorii rămași vor să împartă și acea bucată teren egal, noi considerăm că acea bucată ar trebui să ne aparțină din moment ce noi o folosim de atât de mult timp.
Cum s-ar putea soluționa această problemă?
Ce este pe numele bunicilor, veti imparti egal intre mostenitori
Procedura de succesiune poate fi deschisă doar de fiul rămas în viață sau de oricare moștenitor?
De oricare dintre moștenitori.