Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cui plătesc cheltuielile de judecată? In urma unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cui plătesc cheltuielile de judecată? In urma unui proces trebuie ...

Cui plătesc cheltuielile de judecată?
In urma unui proces trebuie să plătesc cheltuielile de judecată. Avocatul pârâtului mi-a pus în vedere să plătesc cheltuielile de judecată în contul cabinetului de avocat, atasandu-mi împuternicire avocațială in care se precizează că este imputernicit inclusiv să încaseze cheltuielile de judecată.
Este corect să plătesc în contul său (al cabinetului de avocat) sau trebuie procura de la pârât?
Practic, acea împuternire face dovada mandatului primit. Însă aș fi precaută și aș încerca să iau legătura cu pârâtul să văd dacă a dat într-adevâr o asemenea împuternicire avocatului său (de a încasa cheltuielile).