avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cui plătesc cheltuielile de judecată? In urma unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cui plătesc cheltuielile de judecată? In urma unui proces trebuie ...

Cui plătesc cheltuielile de judecată?
In urma unui proces trebuie să plătesc cheltuielile de judecată. Avocatul pârâtului mi-a pus în vedere să plătesc cheltuielile de judecată în contul cabinetului de avocat, atasandu-mi împuternicire avocațială in care se precizează că este imputernicit inclusiv să încaseze cheltuielile de judecată.
Este corect să plătesc în contul său (al cabinetului de avocat) sau trebuie procura de la pârât?
Cel mai recent răspuns: Cristina Filimon , Avocat 23:03, 25 August 2022
Practic, acea împuternire face dovada mandatului primit. Însă aș fi precaută și aș încerca să iau legătura cu pârâtul să văd dacă a dat într-adevâr o asemenea împuternicire avocatului său (de a încasa cheltuielile).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depunere documente la registrul comertului Ostafi Daniel Adrian Ostafi Daniel Adrian Buna ziua Am o intrebare referitoare la depunerea documentatiilor la registrul comertului si anume daca salariatul unui avocat poare depune documentatii la ... (vezi toată discuția)
Procura divort VALENTINA3 VALENTINA3 Buna ziua tuturor !!!!!!As avea o intrebare ... Procura speciala data de reclamant unui avocat pentru a-l reprezenta intr-un proces de divort, pentru motiv ... (vezi toată discuția)
Procura data unui avocat Pilu Pilu Buna. As avea si eu o intrebare daca poate sa ma lamureasca cineva. Conform art. 68 din Codul de procedura civila, Procura pentru exerciţiul dreptului de ... (vezi toată discuția)