Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Am o intrebare legata de partaj. Pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Am o intrebare legata de partaj. Pe perioada casatoriei ...

Buna ziua. Am o intrebare legata de partaj. Pe perioada casatoriei am construit o casa impreuna cu sotul meu. La scurat perioada dupa ce am terminat constructia am divortat, iar dupa 1 an de la divort ne-am recasatorit. In perioada in care am fost divortati sotul s-a intabulat pe casa ca unic proprietar. Intrebarea mea este: in caz de divort si partaj eu am vreun drept la acea casa?
al cui era terenul la data constructiei ?
Terenul era al sotului
De aia a si putut intabula ca unic proprietar.
În cazul unui divort, nu o lungiti pana sa deschideti prices de partaj, cereti contravaloarea a jumatate din construcție.