avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Credit ipotecar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Credit ipotecar

Buna ziua,
In 2017 am făcut un credit ipotecar pe 17 ani și am achiziționat un apartament . Creditul a fost făcut pe numele meu, eram necăsătorită.
In următorul an m-am căsătorit.
Întrebarea mea este daca soțul meu poate fi trecut în contractul casei, in conditiile in care creditul este pe durata de 17 ani (cu asigurare pe viață).să poată beneficia de dreptul de proprietate în cazul decesului meu.
Mulțumesc!

Ultima modificare: Sâmbătă, 27 August 2022
Felicia Geru, utilizator
Cel mai recent răspuns: AntoanelaC , utilizator 08:26, 30 August 2022
~ Conținut șters la cerere ~
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Schimbati-va regimul matrimonial in cel al comunitatiii convenționale si prun conventie, introduceți atat casa cat si creditul in comunitatea de bunuri.

Oriice act ati incheia, aveti nevoie de acordul bancii.
Nu știu insa de ce vreti sa il improprietariti, are drept de creantanpt ratele platite in timpul casatoriei si va s mosteneste daca decedati inaintea lui.
Ce alti mostenitori mai aveti?
Puteti sa incheiati si un testament.
Mulțumesc pentru răspuns...
(Ce alti mostenitori mai aveti? )

Am doua fete, dintr-o căsătorie anterioară iar soțul are doi copii dintr-o altă casatorie.
Împreună nu avem copii.


Schimbati-va regimul matrimonial in cel al comunitatiii convenționale si prun conventie, introduceți atat casa cat si creditul in comunitatea de bunuri.

Oriice act ati incheia, aveti nevoie de acordul bancii.
Nu știu insa de ce vreti sa il improprietariti, are drept de creantanpt ratele platite in timpul casatoriei si va s mosteneste daca decedati inaintea lui.
Ce alti mostenitori mai aveti?
Puteti sa incheiati si un testament.

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
In caz de deces, sotul mostenste 1/4 din casa iar fetele impart egal 3/4.
Daca ii dati jumatate din casa, raportul de 1/4 se va raporta la jumătate din casa
Lasati lucrurile asa ca e mai bine si e bine pt ca asa e si corect.
In cazul unui eventual divort, ramaneti cu casa si va trebui sa ii dati sulta parte din ratele platite un timpul casatoriei, deci omul nu pierde nimic, nu il prejudiciati cu nimic.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteți face un testament și ik lăsați dreptul de uzufruct viager pe casa. Astfel nu îl va da nimeni afara din casa pana moare iar casa va rămâne copiilor dvs. Pe de alta parte, dacă ii cedați jumătate din casa, dacă divorțați (și nu se știe niciodată ce se întâmpla), va trebui sa ii plătiți o Sulița ca sa Rămâneți cu casa. Iar dacă muriți înaintea lui, copiii Dvs vor mosteni mai puțin decât domnul - deci implicit copiii lui. Și nu este corect, Dvs ați achitat un avans și in an de rate. Așa cum apunea cineva mai sus, dacă divortati ii plătiți jumătate din ratele achitate cât timp ați fost căsătoriți.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire ioanabarbu ioanabarbu Sunt la a doua casatorie. Am cumparat inainte de a doua casatorie un apartament cu credit bancar, cu avans platit la vanzator. Acum platesc ratele pentru ... (vezi toată discuția)
Succesiune prin testament mihaela_hody mihaela_hody Matusa mea mi-a lasat prin testament toate bunurile mobile si imobile ce se vor afla dupa decesul ei .In acel moment avea un apartament dupa divortul de ... (vezi toată discuția)
Succesiune soți Adi. M. P. Adi. M. P. Bună ziua. Care sunt drepturile de succesiune ale intre soți. În cazul nostru : sotul are doi copii din căsătorii anterioare. Deține o casa cumarata pe ... (vezi toată discuția)