Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nedeclararea unui imobil obtinut prin donatie Am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nedeclararea unui imobil obtinut prin donatie Am grija de o persoana in varsta si cu handicap fizic. In urma ...

Am grija de o persoana in varsta si cu handicap fizic. In urma intelegerii cu persoana ingrijita s-a facut un act notarial de donare a apartamentului catre mine, cu clauza de uzufruct viager. Eu am devenit proprietar dar apartamentul este folosit in exclusivitate de donator. Eu nu am declarat la Primarie obtinerea acestei donatii. Apartamentul fiind proprietate a unei persoane cu handicap este scutit de impozitare. In afara de plata amenzii pentru nedeclarare in termen a intrarii in posesie (practic eu neintrand in posesie decat in acte nu si fizic) ce se poate intampla?
In baza contractului de donatie,autoritatea fiscala va nota pe rolul dv fiscal bunul imobil si va impune la plata obligatii fiscal aferente de la momentul incheierii documentului de transmitere drept de proprietate bun imobil+penalitatile aferente
Veți plăti din urmă mult mai mult pentru că se vor adăuga penalită de întârziere.

Uzufructarul are doar drept de folosință, nu și scutire de impozit la imoblul proprietarului.