Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tata sters de pe certificatul de nastere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tata sters de pe certificatul de nastere

Buna ziua! Doresc sa stiu daca pot sterge numele tatalui meu de pe certificatul de nastere? Am aproape 30 de ani, deci sunt adult. Am gasit tot felul de raspunsuri pentru minori dar nu si pentru cei adulti.
Alina Postolache, utilizator
Nu puteți șterge filiația dacă ea corespunde adevărului. Dacă nu sunteți fiul/fiica tatălui trecut în acte este o alta poveste.

De ce vreți sa ștergeți numele tatălui?
Daca nu este tatal natural si se va dovedi dincolo de orice dubiu atunci se va rezolva.
Va fi un proces caci nu se poate altfel.
Nu se poate pe amiabila...

Scris din Bucuresti 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Nu puteți șterge filiația dacă ea corespunde adevărului. Dacă nu sunteți fiul/fiica tatălui trecut în acte este o alta poveste.

De ce vreți sa ștergeți numele tatălui?

Tatal meu nu a contribuit deloc la cresterea mea, ba dimpotriva mai multe probleme imi face, atat fizice cat si emotionale. Este tatal meu biologic, deci avand in vedere raspunsul dvs, nu cred ca pot rezolva nimic. :(
nu e mare diferenta intre el pe certificat si fara.
Va puteti detasa, il puteti ignora.
daca are pensie, nu ii datorati nici intretinere.