Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Important !Tatal are dreptul de a lua minorul de la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Important !Tatal are dreptul de a lua minorul de la mine maine.Problema ...

Buna ziua.Tatal are dreptul de a lua minorul de la mine maine.Problema este ca minorul azi noapte a facut febra,vomita si tuse,astazi am fost la dr și este sub tratatament,copilul este febril,bu Am sunat tatal sa i zic ca copilul este bolnav si nu poate sa îl ia de data aceasta . Programul de vizitate este de doua ori pe săptămâna de sâmbătă pana duminica , neprecizând care sâmbătă din luna .. se poate întâmpla ceva dacă vine acum fiind abia in 2? Practic mai are 3 weekenduri in care ar putea sa îl ia . Poate sa îmi facă legal vreun rău ?
Problema este mult mai complicata dacă minorul.este stabilit în străinătate doar instantele de acolo sunt competente în problemele privind drept de vizita etc..
va salut!! ce legatura au instantele din tara respectiva din moment ce sentinta a fost data ce ai nostri dansa are drept de a calatorii a plecat cu copilul in alta tara si sa stabilit bine merci acolo...imposibil trebuie sa fie o cale de atac..avem custodie comuna eu am drept de vizita din doua in doua saptamani de vineri pana duminica eu nu pot beneficia de acest drept...

doru 40 a scris:

va salut!! ce legatura au instantele din tara respectiva din moment ce sentinta a fost data ce ai nostri dansa are drept de a calatorii a plecat cu copilul in alta tara si sa stabilit bine merci acolo...imposibil trebuie sa fie o cale de atac..avem custodie comuna eu am drept de vizita din doua in doua saptamani de vineri pana duminica eu nu pot beneficia de acest drept...

Trebuia sa formulati imediat o cerere pentru inapoierea copilului. In astfel de situatii, se contacteaza Ministerul Justitiei, cu atat mai mult cu cat dvs aveati o hotarare judecatoreasca care stabileste niste lucruri. Pe plan international, in multe tari, ca o regula generala, astfel de hotarari care decid chestiuni intr-ale custodiei sunt respectate/executate fara a necesita recunoasterea. Astfel de hotarari nu pot fi modificate in alt stat daca una dintre parti contesta jurisdictia. Se judeca tot in statul care a emis hotararea, chiar daca copilului i-a fost schimbata locuinta in alt stat.

Asa cum vi s-a mai spus ... trebuie sa formulati o plangere penala. Daca dvs nu luati nici o actiune legala se poate considera ca dvs v-ati dat acordul, intr-un fel sau altul.

In acest moment dvs aveti o hotarare care, cel mai probabil, e cu titlu executoriu in statul in care copilul locuieste.

Nu stiu ce zice hotararea, din postarea dvs deduc ca avand custodia comuna - parintii exercita autoritatea parinteasca in mod egal, in toate demersurile ce privesc copilul ambii parinti trebuie sa-si dea consimtamantul.

Dvs v-ati dat acordul pt a calatori in strainatate, si atat. Daca copilul este in acel stat de 2-3-5 ani ... locuieste copilul cu forme legale in acel stat? Este copilul inscris la scoala? Daca este inscris, cum a fost posibil sa fie inscris daca nu are resedinta. Daca s-a inregistrat resedinta, cum de i-a fost aprobat.... fara consimtamantul dvs.? Sunt niste probleme serioase, grave...

Din postarile dvs banuiesc ca este vorba despre un stat din UE, nu cunosc legile acelui stat, dar tinand cont ca exista diverse conventii si intelegeri internationale, copilului minor nu i se poate aproba in alt stat o cerere de inregistrare resedinta fara acordul dvs.... sau celalalt parinte a dat niste declaratii.

Chiar daca hotararea stabileste exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti, in cazul in care exista mentiunea ca celalalt parinte pastreaza dreptul la legaturi personale... pentru inregistrarea resedintei in alt stat, daca nu prezinti acordul celuilat parinte, se solicita clarificari/declaratie cu privire la accesul celuilalt parinte la copil.
Trebuie mers la avocat cu hotărârea instantei române.
Plangerea penală este clar posibila conform discuției.

Restul aspectelor trebuie atent analizate.
Este posibil sa nu fie sustenabilă și nici admisibila o altfel de mișcare juridică.
Dar, trebuie văzut cu actele în față.
Situatia nu este asa de simpla precum pare...

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat