Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Legitima apărare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Legitima apărare

Ce părere aveți de speța asta?
[ link extern ] /
Cum e posibil ca cineva să-ți bage mâna în gât și să fie violent față de tine, tu să-i dai una ..... și instanța consideră că nu e legitimă aparare???
usr22, utilizator
Da. Asa e cum spuneti. ceva atipic.Tocmai de aceea a fost expusa speta pe acel site.
Cu legitima aparare este o mare problema in Romania la modul general.

Insa, daca persoana apucata de gat avea posibilitatea de a scapa fara sa o loveasca nu se retine legitima aparare.
Ii sucea mana sau pur si simplu o indeparta.

Dar, depinde si cine ia de gat pe cine.
Daca unul care are 115 Kg si este un pachet de muschi ia de gat pe o persoana de 80 de Kg atunci se poate retine legitima aparare pentru ca nu avea cum sa scape.
Sunt multe de discutat pe aceasta tema.
Insa, din pacate, nici judecatorii nu prea cred ca sunt atenti la legitima aparare intrucat nici nu o inteleg prea clar din punct de vedere practic.
Adica...ei stiu teorie dar practica poate fi mult mai dificila...
Este foarte greu ca un om sa inteleaga tot daca nu este suficient de atent la detalii...

Exista si persoane acuzate de tentativa de omor care s-au aflat in legitima aparare.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Așa e, complicată chestie, procuratura oricum te acuza de toate alea.
"Ii sucea mana sau pur si simplu o indeparta" merge dacă ești practicant cu experiență de ceva arte marțiale, dar și așa când frica își face prezența toate arte marțiale și schemele "zboară pe geam".
Am pus această întrebare deoarece oricând se poate întâmpla să te trezești într-un conflict și să eșueze orice tentativă de dezescaladare a situației.... și în acest context ce faci? Un caz concret, unu se ceartă cu tine, tu încerci să rezolvi amiabil situația, dai înapoi și îi spui să păstreze distanța și să nu se apropie de tine... el vine hotărât înspre tine (la intimidiare sau să-ți dea una) tu nu ai de unde să ști ce va face dar e clar că nu vine cu gânduri pașnice,.... . Cum poți acționa legal în această situație? trebuie să aștepți să te plesnească?
Este recomandabil sa evitați orice conflict intrucat se folosesc cuțite foarte des în conflicte.
Alții ies cu bate în trafic.

Niciodată nu au fost mai mute tentative de omor ca în ultimii ani în România.
În anii trecuți în Aredeal se foloseau cuțite dar acum în toată țara.
Eu lucrez si pe infractiuni de violență extrema și cunosc situația din România.

Aveti dreptate.Eu înțeleg foarte bine ce spuneți.
Însă, procurorii și judecatorii nu înțeleg clar legitima apărare în raport de situația reală.
Sau nu vor sa înțeleagă.
Mai exista și o problema de probațiune în cadrul procesului penal.

Trebuie sa existe proportionalitate.
Însă, chiar și atunci apar probleme.

Au modificat legea pentru a se da dreptul de a te apara in propria casă intrucat și în propria casa existau probleme dacă te aparai și aveai nevoie de avocat foarte bun, astfel ca, omul fără bani putea ajunge la închisoare.

În schimb, în cazul Iovan ( cu Romanița Iovan ) situatia a fost extrem de dubioasa dar s-a reținut legitima apărare.
Cam asta ar fi ca să înțelegeți cu legitima apărare...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ok, mulțumesc!
Există lucruri de evitat după ce s-a consumat un conflict? Gen ce să nu faci după ce ai fost în conflict în așa fel încât să nu-ți înrăutățești situația, și ce ar fi bine să faci.