Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua va rog sa ma ajutați in legătura cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua va rog sa ma ajutați in legătura cu eliberarea unor ...

Buna ziua va rog sa ma ajutați in legătura cu eliberarea unor certificate de naștere persoana in cauza a fost căsătorită s a despărțit timp im care și a găsit pe altcineva cu care a făcut doi gemeni apoi in timpul sarcini a divorțat de la primărie i se spune ca tre sa vina fostul soț sa poată elibera certificatele căci copii sunt făcuți in timp ce ea legal era căsătorită cu el fostul soț nu vrea sa se prezinte sa elibereze certificatele ce poate face in acest caz nu exista alta modalitate de a elibera va rog sa ma ajutați va mulțumesc
Buna ziua, daca mama copilului a fost căsătorită şi a divorţat în intervalul de timp cuprins între a trei suta şi a o sută optzecea zi dinaintea naşterii copilului ( in conformitate cu prevederile art. 412 alin. (1) din Legea nr. 287/2009 privind Codul Civil „Intervalul de timp cuprins între a trei suta şi a o sută optzecea zi dinaintea naşterii copilului este timpul legal al concepţiunii. El se calculează zi cu zi.):
În conformitate cu dispozițiile art. 435 alin. (1) din Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicată, cu modificările și completările ulterioare, „Atât timp cât o legătură de filiație legal stabilită nu a fost contestată în justiție, nu se poate stabili, pe nicio cale, o altă filiație”, iar potrivit art. 414 alin. (2) din același act normativ, „Paternitatea poate fi tăgăduită, dacă este cu neputință ca soțul mamei să fie tatăl copilului”.
Astfel, în cazul în care mama copilului a fost căsătorită şi a divorţat în intervalul de timp cuprins între a trei suta şi a o sută optzecea zi dinaintea naşterii copilului sunt aplicabile prevederile art. 414 alin. (1) din același act normativ, potrivit cărora „Copilul născut sau conceput în timpul căsătoriei are ca tată pe soţul mamei” (prezumția de paternitate), precum și ale art. 408 alin. (2) „Filiaţia faţă de tatăl din căsătorie se stabileşte prin efectul prezumţiei de paternitate.”, chiar dacă faptul nașterii are loc după desfacerea căsătoriei prin divorț.
Timpul legal al concepției se calculează de la data nașterii copilului, înapoi până la 180 de zile, iar de la a 180 – a zi pînă la a 300 - a zi se întinde perioada concepției. În situația în care o parte din această perioadă se situează în timpul căsătoriei (încă nedesfăcută prin divorț), înseamnă că nou-născutul beneficiază de prezumția legală de paternitate (copil conceput în timpul căsătoriei).

Acte necesare pentru înregistrarea naşterii:
• certificatul medical constatator al naşterii, întocmit pe formular tip, care trebuie să poarte număr de înregistrare, dată certă, sigiliul/ştampila unităţii sanitare, semnătura şi parafa medicului;
• certificatul de căsătorie;
• sentinţa definitivă / certificatul de divorţ;
• actul de identitate al mamei;
• actul de identitate al declarantului, după caz.

Obs. :
Dacă părinţii – foştii soţi, la data nașterii copilului, poartă nume de familie diferite, este necesară declaraţia scrisă cu privire la numele pe care îl va dobândi copilul semnată de ambii părinţi în faţa ofiţerului de stare civilă sau a notarului public.

În lipsa acordului părinților cu privire la numele de familie, instanța de tutelă hotărăște și comunică de îndată hotărârea rămasă definitivă serviciului public comunitar local de evidență a persoanelor sau, după caz, primăriei unității administrativ-teritoriale care a înregistrat actul de naștere.
În actul de naștere întocmit cu ocazia declarării nașterii nu se completează numele de familie al copilului; certificatul de naștere se eliberează numai după înscrierea mențiunii privind stabilirea numelui de familie de către instanța de tutelă.

Nu exista decat varianta instantei unde trebuie tagaduita paternitatea prezumata a copiilor si stabilita filiatia fata de tata si numele pe care copii il vor purta.

Starea civila va intocmi act de nastere - vor avea CNP si prenumele - insa nu si numele, dat fiind ca tatal prezumat prin lege asa cum v a explicat anterior colega nu se prezinta.

Este o situatie destul de delicata caci in lipsa certificatului de nastere copii nu au medic de famile (vaccinuri, stare de sanatate), mama nu poate depune dosare pt alocatie sau indemnizatie. De aceea ar trebui actionat cat mai curand in instanta caci si astfel de dosare dureaza minim 6 luni pana se solutioneaza.