Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr.578/2004 aplicata pensionarului de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr.578/2004 aplicata pensionarului de urmas

Buna ziua! Avem un caz ce seamana cu un labirint! Sotia(pensionara de urmas),la data de 07.03.2008,beneficiaza de pensia in valoare de 302 lei. La aceasta data i se aplica ,in urma unei cereri,legea nr.578/2004,si se stabileste un ajutor lunar de 113 lei,care se acorda si in prezent. Fiica(pensionara de urmas),desi majora,nu primeste cupon separat de pensie,desi s-au inaintat cereri cu acest scop. Si acum incep problemele: cuponul lunar care insoteste cele 2 pensii arata:"pensie sociala:207"(probabil dreptul fiicei),"pensie :380"(probabil dreptul sotiei) deci"total drepturi:587lei".Este prezent si cuponul legii speciale de 113 lei. In total cele 2 pensionare incaseaza 700 lei.Cum isi va recupera fiica diferenta de bani,cand azi primeste 207 lei,iar dreptul de pensie este de 300 inca din aprilie 2009 si marindu-se in luna octombrie 2009.? Apelez la sfaturile dumneavoasta in urma intampinarii acestor nereguli la si a impotrivirii totale in a lamuri aceste probleme,a personalului de la Casa de Pensii judeteana! Cum si ce documente imi trebuie pentru a-mi cere drepturile ,in caz de un inevitabil proces?
Pensia sociala in cuantum de 207 lei nu este unul si acelasi lucru cu pensia de urmas. De altfel, daca spuneti ca si mama si fiica primesc drepturile de pensie de urmas pe acelasi dosar de pensie, inseamna ca suma de 380 lei reprezinta pensia de urmas cuvenita celor doua (s-a aplicat procentul de 75% asupra punctajului mediu anual al sustinatorului decedat si se plateste o singura pensie, intr-un unic dosar si se trimite un singur talon de pensie).

Firesc este ca, de la data implinirii varstei de 18 ani, fiica sa primeasca separat pensia de urmas. Intrati in audienta la directorul casei teritoriale de pensie.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic