Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... pentru prima data intr-un proces :((
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

pentru prima data intr-un proces :((

Buna, am 23 de ani si momentan lucrez la Primaria Municipiului Bucuresti.Vreau sa ma ajutati si pe mine si sa-mi spuneti ec as putea face ??
Eu sunt din Tg-Jiu si am avut o relatie cu unbaiat care a durat 4 ani.Am luat bataie de la el de 3 ori si nu am fost sa depun plangere la politie pentru ca ma ameninta ca ma omoara .Emult prea complicata situatia.dupa ce m-am despartit de el in aprilie m-a terorizat aproximativ o luna de zile sa ma impac cu el.Ma tot ameninta ca nu o sa plec din acel oras(el mai avea o relatie cu alta tipa ) si intr-o zii s-a intamplat un incident in scara blocului la unchiul meu .usa era intredeschisa (avea si interfin ) si singurul martor care fuses acolo era unchiul meu.A inceput sa dea in mine si efectiv i-am dat si eu o palma ca nu mai suportam si cand a iesit din scara blocului a cazut si s-a lovit.A mers si a scos certifiat medico legal ..... Are 7 zile spitalizare ...Pe 26 sept am prima infatisare si ma acuza de vatamare corporala ,insulta si plus multe altele minciuni ......
CE POT SA FAC ???
:)salut ! Intr-adevar pe 26 sept a fost procesul..... vreau sa va spun ca respectivul nu s-a prezentat si nici avocatul lui ......
Am fost decat eu cu avocatul meu ......
Si pe 25 sept am vb pt prima data cu avocatul meu pt ca pana atunci nu am avut cum sa ne intalnim ...... procesul s-a tinut la Tg-Jiu iar eu lucrez in Bucuresti .... si mi-a inspirat ceva incredere.Mi-a zis ca procesul o sa se rezolve la Tg-Jiu pt ca nu pot sa mut procesul pt ca respectivul m-a dat pe mine in judecata ...
Dosarul era al 24-lea si s-a tinut al 2-lea :D pt ca asa a cerut avocatul meu ..... si a durat 3 min ........
Si acum cica a mers mai departe la parchet dosarul sa-l ancheteze.... nu stiu ceva de genul asta ..... chiar nu stiu ce se va intaplma, dar o sa va tin la curent .......
Mersi tuturor si sper sa nu treceti prin asa ceva ....... timp pierdut si bani pierduti ....
Va pup ......;)
In cadrul unui proces penal, partile sunt: inculpatul pe de-o parte si Statul de cealalta parte. In general, presupusa victima a infractiunii nu ia parte la proces. Cu alte cuvinte, nu el te-a dat in judecata ci Statul. Fostul tau prieten doar a depus o plangere penala la adresa ta. Daca ar fi vrut sa ceara despagubiri, s-ar fi constituit parte civila in proces si atunci ar fi fost si el prezent. Se pare ca nu a fost cazul.

Sa nu uiti sa ne mai anunti cand ai noutati :)
:O vreau sa iti spun ca el chiar a cerut despagubiri 30 mil pt patarea prestigiului lui in acel oras(cred ca ar trebui sa dau in ziare situatia asta ca sa se faca si el cunoscut acolo :D:))) si 4 mil pt ca ma acuza ca i-am spart ochelarii (nu i-am spart )........
astept sa vad ce va fii si o sa va mai anunt in legatura cu informatiile pe care o sa le obtin de la avocat .....
va poop
Aici functioneaza proverbul "pecine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti". Daca si tu ti-ai fi scos certificate medicale in urma loviturilor administrate de individid, alta ar fi fost situatia. Insa e bine sa-ti iei un avocat care sa gaseasca cea mai buna solutie. Nu lasa lucrurile la voia intamplarii. Ai martori ca te-a amenintat, ca te-a lovit?
bioenergeta, daca citesti mesajele de mai sus, o sa vezi ca s-a raspuns deja la intrebarile tale ;)