Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA restituire imprumut asociat in natura
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

restituire imprumut asociat in natura

am doua spete:
1) o societate comerciala, are de restituit asociatului un imprumut in suma de 100 000 euro. societatatea nu are lichiditati, dar are in patrimoniu un imobil ce valoareaza 100 000 euro. Se poate compensa datoria societatii catre asociat prin cedarea imobilului din patrimoniu? care este regimul tva? societatea este platitoare de tva, la achizitionarea imobilului nu s-a dedus tva. societatea factureaza casa, fara tva, fiind imobil vechi, asociatul nu mai achita imobilulul ci solicitata compensarea facturii pe imobil cu datoria societatii catre el. Este corect?

2) doua societati comerciale, A si B, platitoare de tva, ce au acelasi asociat deci sunt parti afiliate, doaresc sa vanda un imobil detinut de societatea A catre societatea B. la achizitionarea imobilului nu s-a dedus tva, prin urmare vanzarea se face fara tva conform art 292 alin2 lit f din condul fiscal?

in ambele situatii vorbim de valoarea de piata confirmata printr-o evaluare a imobilului, fiind parti afiliate asa se procedeaza.

Va rog sa imi spuneti daca sunt corecte cele doua variante. Va multumesc!
1. Este corect , fiind imobil vechi este scutit de TVA ( factura se emite fara TVA ) si la notar se face darea in plata ( trecerea de la firma la asociat a imobilului ) .

2 Daca imobilul e vechi cf art 292 alin 2 lit f , atunci se vinde fara TVA de la A la B . Daca nu e vechi atunci factura se va face cu taxare inversa cf art 331.