Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... la cumpărarea unui imobil, trebuie să se facă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

la cumpărarea unui imobil, trebuie să se facă obligatoriu ...

la cumpărarea unui imobil, trebuie să se facă obligatoriu legal, dovada stării civile a cumpărătorului (căsătorit, necăsătorit, divorțat), la notar și prin ce act?
Mulțumesc.
Da.
Dacă sunteți căsătorit, certificatul de căsătorie.
Dacă sunteți divorțat, certificatul de divorț sau hotărârea judecătorească
Dacă sunteți văduv, certificatul de deces al soțului.
Dacă sunteți necăsătorit, nu aveți ce dovada sa faceți.