Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cartea de munca pierdută, aplicare ptr dosar de pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cartea de munca pierdută, aplicare ptr dosar de pensie

Buna ziua!
Incerc sa aplic ptr pensie ptr tatal meu care are 70 de ani, cartea de munca pierdută și nu toți 15 ani adunați, (plătesc eu restul pana la 15 ani). Dar având în vedere ca am contactat fabricile vechi la care a lucrat el și i s-a trimis prin mail adeverință de munca, la casa de pensii i s-a zis ca trebuie adeverințele originale ptr astea sunt trimise prin mail. Dar sunt adeverință cu date exacte, semnate și ștampilate și l-a trimis înapoi.

Este corect așa ceva? el acum trebuie sa se Duca personal la fiecare fabrica sa ia aceiași adeverință, doar ca personal?nu mi vine sa cred. Va rog dacă puteți sa mă ajutați cu un sfat sau dacă nu înțeleg eu corect.
Buna ziua,
Da. Adeverintele trebuie depuse in original.
Sa va dea tata procura, ca sa mergeti dvs. Sau angajati un avocat.
Multumesc ptr raspuns. Eu nu locuiesc în România așa ca o sa trebuiască sa angajez un avocat.
Nu trebuie sa va angajati avocat , puteți solicita trimiterea originalelor la o adresa de corespondenta din tsra
Din pacate, practica ne omoara :(

Nu vor sa trimita prin posta!
Va spun din proprie experienta :(

Cornel Vasile a scris:

Nu trebuie sa va angajati avocat , puteți solicita trimiterea originalelor la o adresa de corespondenta din tsra

Lăsați practica, nu toți angajatorii refuză sa comunice prin posta.