Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Am o întrebare, vă rog,ce privește ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Am o întrebare, vă rog,ce privește împărțirea ...

Bună ziua! Am o întrebare, vă rog,ce privește împărțirea bunurilor între frați!
Mama soțului meu a murit, tatăl încă trăiește. Au doi copii un băiat și o fată (adică soțul meu și cumnata). Cumnata face presiuni să i rămână ei tot având în vedere că trăiește în aceași comună și merge mai des la el . Aș dori vă rog un sfat! Specific că soțul meu nu dorește mai mult decât i se cuvine legal. Vă mulțumesc!
Din bunurile comune ale socrilor, socrul are 5/8, iar cei doi copii 3/8 (adica 3/16 fiecare).

Din bunurile proprii ale soacrei, socrul are 1/4, iar cei doi copii 3/4 (adica 3/8 fiecare)