avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Am o întrebare, vă rog,ce privește ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Am o întrebare, vă rog,ce privește împărțirea ...

Bună ziua! Am o întrebare, vă rog,ce privește împărțirea bunurilor între frați!
Mama soțului meu a murit, tatăl încă trăiește. Au doi copii un băiat și o fată (adică soțul meu și cumnata). Cumnata face presiuni să i rămână ei tot având în vedere că trăiește în aceași comună și merge mai des la el . Aș dori vă rog un sfat! Specific că soțul meu nu dorește mai mult decât i se cuvine legal. Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:26, 12 Septembrie 2022
Din bunurile comune ale socrilor, socrul are 5/8, iar cei doi copii 3/8 (adica 3/16 fiecare).

Din bunurile proprii ale soacrei, socrul are 1/4, iar cei doi copii 3/4 (adica 3/8 fiecare)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire din partea mamei Noxa_Kitty Noxa_Kitty Buna ziua. Ma bucur ca am dat peste acest forum. Avem o problema mai delicata in familie si as dori, cu amabilitatea dumneavoastra, un raspuns. Socrii mei ... (vezi toată discuția)
Are dreptul la partaj succesoral? danut74 danut74 vreau sa stiu daca sora vitrega a sotului meu are dreptul la partaj succesoral...situatia este urmatoarea:socrul meu cand sa casatorit a luato pe soacramea ... (vezi toată discuția)
Buna ziua va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : cum vin nepotii ... miliuta miliuta Buna ziua Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : Cum vin nepotii la mostenirea tatalui decedat?In parti egale cu ceilalti 3 frati in cazul nostru?sau vin ... (vezi toată discuția)