avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Am un prieten (O) de care se desparte sotia ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Am un prieten (O) de care se desparte sotia sa si ...

Buna ziua!
Am un prieten (O) de care se desparte sotia sa si vor sa faca partaj amiabil. Adica asta era ideea.
Intre timp, ea a plecat din apartamentul in care stateau cei 2 in chirie si s-a mutat cu noul ei iubit. A intrat in apartament si a luat actele si cheia de rezerva a masinii. Masina e trecuta pe numele lui O si numai el a platit rata pentru ea. El nu a mai vazut masina de 2 luni de zile. Initial vorba era ca ramane masina la el si ea il despagubeste, dar aparent ea s-a razgandit.

Intrebarea mea este: are el temei legal sa o dea in judecata pentru ca a luat cheia si actele masinii?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:42, 20 Septembrie 2022
E, nu or sa il trimita la plimbare si poate doamna isi revizuieste comportamentul, cam asta ar fi tinta plangerii.
Asta ar fi de făcut pana la partaj.
Ultima modificare: Marți, 20 Septembrie 2022
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Folosinta bunuri comune in timpul divortului pana la partaj cristibox cristibox Buna seara!Am introdus actiune de divort ,m-am mutat din apartamentul in care am locuit cu sotia timp de 10 ani.Apartamentul este al parintilor ei si la o zi ... (vezi toată discuția)
Furt intre soti vacarus catalin vacarus catalin mia luat sotia masina inscrisa pe numele meu dobindita inpreuna si nu imi mai da voie sa o folosesc.am facut o plingere la politie pe art 210 .cum pot sa fac ... (vezi toată discuția)
Urgent!-furt intre soti valy2008 valy2008 Buna ziua. unei prietene de a mea aflate in divort. mai precis s-a emis hotararea judecatoreasca insa nu au trecut cele 30 zile in care se poate face apel iar ... (vezi toată discuția)