Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Am un prieten (O) de care se desparte sotia ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Am un prieten (O) de care se desparte sotia sa si ...

Buna ziua!
Am un prieten (O) de care se desparte sotia sa si vor sa faca partaj amiabil. Adica asta era ideea.
Intre timp, ea a plecat din apartamentul in care stateau cei 2 in chirie si s-a mutat cu noul ei iubit. A intrat in apartament si a luat actele si cheia de rezerva a masinii. Masina e trecuta pe numele lui O si numai el a platit rata pentru ea. El nu a mai vazut masina de 2 luni de zile. Initial vorba era ca ramane masina la el si ea il despagubeste, dar aparent ea s-a razgandit.

Intrebarea mea este: are el temei legal sa o dea in judecata pentru ca a luat cheia si actele masinii?
E, nu or sa il trimita la plimbare si poate doamna isi revizuieste comportamentul, cam asta ar fi tinta plangerii.
Asta ar fi de făcut pana la partaj.
gi-jane2, moderator