Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Imputernicire si insusirea bunurilor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Imputernicire si insusirea bunurilor

Buna ziua,
Intrebare :

In baza procurii, persoana imputernicita devine proprietarul bunurilor, in procura nu este mentionat nici ca persoana devine proprietarul bunurilor.
Daca bunurile nu sunt restitutie la cererea proprietarului, ce se poate face legal ?
Multumesc.
MariaIoanaDan, utilizator
Buna ziua,

Procura nu transfera dreptul de proprietate asupra bunurilor. Despre ce procura vorbim și despre ce bunuri? Au fost remise anumite bunuri? Dacă da, in baza cărui act?

Cu stima.
Precizati concret limitele procurii,pentru ca legal aceasta permite benficiarului drepturi limitate dar nu confera dreptul de proprietar asupra bunurilor
procură,
1. Împuternicire legalizată prin care cineva poate reprezenta o persoană fizică sau juridică și poate acționa în numele acesteia.

Daca bunurile nu sunt restituite,proprietarul acestora are dreptul sa se instituie cu pretentii impotriva persoanei care refuza restituirea