avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, am facut baiatului meu acte de vanzare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, am facut baiatului meu acte de vanzare cumparare pe apartamentul meu ...

Buna ziua,am o intrebare la dumneavoastra,am facut baiatului meu acte de vanzare cumparare pe apartamentul meu, cu promisiunea ca va gira cu el in bamca pentru a scoate un credit de 35 mii euro pentru achizitioanrea altui imobil,cu plata de 30 de in rate.Dupa un de plata la banca,baiatul meu nu mai vrea sa plateasca ratele,si vrea sa imi vanda apartamentul.Va rog sa imi spuneti daca pot sa reziliez contractul de vanzare intre mine si fiul meu.La intocmirea actelor nu am primit niciun ban pentru apartament.Astept raspunsul dumneaboastra.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Alexandru Surcel , Avocat 09:00, 21 Septembrie 2022
Buna ziua,
Da. puteti "rezilia". Dar, trebuie sa stiti ca este o procedura destul de greoaie.
Va trebui sa deschideti o actiune in instanta, avand ca obiect rezolutiunea contractului.
Care ap vrea sa il vanda?

Sansele sa redeveniti proprietar pe ce ati avut sunt aproape zero.
Foarte complicata situația șanse aproape infime.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai acum proprietarul apartamentului este fiul dumneavoastra. Nu mai aveti nici un drept asupra acestuia. Suportati cu tarie consecintele actului nesabuit pe care l-ati facut prin descoperirea la batranete si ajungerea la mana copilului. Acesta putea sa astepte linistit momentul succesiunii si sa intre de drept in posesia apartamentului. Dar din ce spuneti ati anticipat succesiunea cu consecintele ce deriva. Urmatorul pas va fi probabil caminul de batrani, caci daca il vinde va trebui eliberat. Acum nu cred ca mai valorati nimic material pentru copil. Tot ce ati avut i-ati dat de buna voie in timpul vietii. Va doresc succes si aviz amatorilor.....
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,

1. Creditul urma să-l luați dumneavoastră sau fiul, iar apartamentul urma să fie constituit garanție?
2. Condiția contractării/garantării creditului era trecută în contract și avea caracter rezolutoriu (neîndeplinirea ei atrăgea desființarea contractului) sau suspensiv (efectele contractului se produc de-abia după îndeplinirea condiției?)

Răspunsul depinde de aceste clarificări.

monica195 a scris:

Buna ziua,am o intrebare la dumneavoastra,am facut baiatului meu acte de vanzare cumparare pe apartamentul meu, cu promisiunea ca va gira cu el in bamca pentru a scoate un credit de 35 mii euro pentru achizitioanrea altui imobil,cu plata de 30 de in rate.Dupa un de plata la banca,baiatul meu nu mai vrea sa plateasca ratele,si vrea sa imi vanda apartamentul.Va rog sa imi spuneti daca pot sa reziliez contractul de vanzare intre mine si fiul meu.La intocmirea actelor nu am primit niciun ban pentru apartament.Astept raspunsul dumneaboastra.Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mi-am păstrat uzufructul unui apartament pe care l-am donat fiului meu, dar nora mea îl obligă să mi-l dea înapoi, amenințând că în caz contrar divorțează. ce mă sfătuiți să fac? BarbuViorica BarbuViorica Parintii mei aveau un apartament.Dupa moartea mamei am dezbatut taxa de succesiune si partajul impreuna cu tata,fratele si eu(fiica).Eu (fiica) am o fata si un ... (vezi toată discuția)
Ajutor sfat!! catalina45 catalina45 Buna ziua....o prietena mea a contractat un credit la Raiffeisen in anul 2008 pentru nevoi personale cu ipoteca imobil. Sotul a decedat la un an de zile iar ea ... (vezi toată discuția)
Pot fi obligată de instanță să vând jumătatea mea de proprietate? carmen51 carmen51 Pot fi obligata de instanta sa vand 1/2 mea de proprietate? Am mostenit de la parinti impreuna cu sora mea un apartament. Succesiunea a fost facuta in ... (vezi toată discuția)