Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, am facut baiatului meu acte de vanzare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, am facut baiatului meu acte de vanzare cumparare pe apartamentul meu ...

Buna ziua,am o intrebare la dumneavoastra,am facut baiatului meu acte de vanzare cumparare pe apartamentul meu, cu promisiunea ca va gira cu el in bamca pentru a scoate un credit de 35 mii euro pentru achizitioanrea altui imobil,cu plata de 30 de in rate.Dupa un de plata la banca,baiatul meu nu mai vrea sa plateasca ratele,si vrea sa imi vanda apartamentul.Va rog sa imi spuneti daca pot sa reziliez contractul de vanzare intre mine si fiul meu.La intocmirea actelor nu am primit niciun ban pentru apartament.Astept raspunsul dumneaboastra.Multumesc.
Buna ziua,
Da. puteti "rezilia". Dar, trebuie sa stiti ca este o procedura destul de greoaie.
Va trebui sa deschideti o actiune in instanta, avand ca obiect rezolutiunea contractului.
Care ap vrea sa il vanda?

Sansele sa redeveniti proprietar pe ce ati avut sunt aproape zero.
Foarte complicata situația șanse aproape infime.
Pai acum proprietarul apartamentului este fiul dumneavoastra. Nu mai aveti nici un drept asupra acestuia. Suportati cu tarie consecintele actului nesabuit pe care l-ati facut prin descoperirea la batranete si ajungerea la mana copilului. Acesta putea sa astepte linistit momentul succesiunii si sa intre de drept in posesia apartamentului. Dar din ce spuneti ati anticipat succesiunea cu consecintele ce deriva. Urmatorul pas va fi probabil caminul de batrani, caci daca il vinde va trebui eliberat. Acum nu cred ca mai valorati nimic material pentru copil. Tot ce ati avut i-ati dat de buna voie in timpul vietii. Va doresc succes si aviz amatorilor.....
Bună ziua,

1. Creditul urma să-l luați dumneavoastră sau fiul, iar apartamentul urma să fie constituit garanție?
2. Condiția contractării/garantării creditului era trecută în contract și avea caracter rezolutoriu (neîndeplinirea ei atrăgea desființarea contractului) sau suspensiv (efectele contractului se produc de-abia după îndeplinirea condiției?)

Răspunsul depinde de aceste clarificări.

monica195 a scris:

Buna ziua,am o intrebare la dumneavoastra,am facut baiatului meu acte de vanzare cumparare pe apartamentul meu, cu promisiunea ca va gira cu el in bamca pentru a scoate un credit de 35 mii euro pentru achizitioanrea altui imobil,cu plata de 30 de in rate.Dupa un de plata la banca,baiatul meu nu mai vrea sa plateasca ratele,si vrea sa imi vanda apartamentul.Va rog sa imi spuneti daca pot sa reziliez contractul de vanzare intre mine si fiul meu.La intocmirea actelor nu am primit niciun ban pentru apartament.Astept raspunsul dumneaboastra.Multumesc.