Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate transmite dreptul de proprietate de la bunici ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate transmite dreptul de proprietate de la bunici catre ...

Se poate transmite dreptul de proprietate de la bunici catre nepoti,daca bunicii au facut un act de vanzare/cumparare cu clauza de intretinere la unul din cei doi fi,iar acesta a decedat?
Defunctul are o fica ea poate mosteni toate bunurile mobile si imobile?sau mai exista vreo rezerva succesorala la care au dreptul copiii celuilalt fiu decedat(tatal meu)care nu a avut contract de vanzare/cumparare?
(Mentionez ca sotia unchiului meu care a avut contractul de v/c,de intretinere a decedat si ea anul acesta.Contractul de v/c a fost facut de catre bunicii mei unchiului meu inaintea casatoriei cu matusa mea).
De aceea intreb daca cumva eu si sora mea mai avem vreun drept legal succesoral in aceasta situatie.
Va multumesc.
Cu stima Sebastian!
Buna ziua,

Fiica unchiului dumneavoastra mosteneste Contractul de Vanzare pentru bunurile imobile mentionate in acesta. Daca mai exista si alte imobile in proprietatea bunicilor dumneavoastra care nu au fost trecute in acel contract, presupun ca se pot impartii intre mostenitori (toti nepotii).

O zi buna!