Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere oferite pentru ture de 11.5 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere oferite pentru ture de 11.5 ore

Buna ziua,

Locul meu de munca presupune monitorizare 24/7 si treaba se face pe ture de 11.5 ore. Fiind de 11.5 ore, nu de 12, compania ne poate cere sa lucram 4-5 zile consecutiv fara pauza intre ture.
Intrebarea mea este, cum se ofera o zi de concediu in cazul meu? Deoarece sefii imi cer sa iau 3 zile (24 de ore pe modelul business hours) pentru a primi, de fapt, 2 zile libere (23 de ore la ture de 11.5 ore, chiar fiind furat la o ora aici). Deci daca doresc 2 zile libere, trebuie sa imi iau 3 din totalul pe care il am si se merge pe ideea ca primesc liber in functie de cate ore am nevoie, nu de zile.
In contract nu exista nicio clauza deoarece cand l-am semnat inca eram pe program de 8 ore, dupa ceva timp am trecut la ture de 11.5 ore.
AF283, utilizator
Intervalul orar este 20:00-07:30 sau 08:00-19:30.
Conform contractului de munca si a regulam intern, pauza de masa si alte pauze sunt incluse in cadrul programului de lucru? Adica acel interval de timp (pauza) este platit ca timp de lucru?
Da, pauze ne putem lua cand dorim. Programul de munca este strict de 11.5 ore.
De regula pauzele nu se includ in durata zilnica a timpului de munca. Nu reprezinta timp lucrat si nu se platesc, decat daca este prevazut expres in CIM, Regulam Intern sau CCM.
Deci daca nu aveti astfel de prevederi in contract, chiar daca lucrati de la 8 - 19.30, durata timpului de lucru nu este de 11,5 h/zi ci de 11,5 minus pauzele de masa si alte pauze.
Pe de alta parte concediile si zilele libere se acorda pe zile lucratoare, adica de luni pana vineri, cu exceptia zilelor de sarbatoare legala. O zi are 24 de ore incepand cu ora 0.00 - 24.00. Deci ceea ce mentionati dvs nu este legal. Zilele de concediu si zilele libere nu se confunda cu turele libere in cazul muncii in schimburi.
Va multumesc pentru raspuns!
O sa am o mica discutie cu managerul care s-a gandit sa fie un mare sarlatan ca sa rezolvam treaba asta intr-un mod dragut pentru a nu se ajunge la o reclamatie.