Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Facturi detaliate folosite in instanta. Abonamentul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Facturi detaliate folosite in instanta. Abonamentul meu este ...

Facturi detaliate folosite in instanta.
Abonamentul meu este pe numele sotului cu care sunt in divort. Eu l am intentat pt violenta fizica si emotionala. Recent, a scos facturile detaliate si a constatat ca am discutat mai mult cu anumite numere. Acesta, va folosi facturile in instanta pe motiv de infidelitate. Si spune ca va chema in instanta acele persoane cu care am discutat.Mi a sunat persoane de pe factura sa verifice cu cine am vb. Ma santajeaza ca va fi divort din culpa mea si ca mi va lua copilul, si ii voi plati daune morale pentru ca "l-am inselat" pe baza unor apeluri.
Intrebarea: au vreo relevanta aceste facturi in instanta?
Eu ii pot face plangere ca le a folosit/le va folosi fara acordul meu, stiind ca este numarul meu de tel? Nu intra la violarea corespondentei sau divulgarea unor date personale? Va rog, sa ma sfatuiti! Va multumesc mult!!!
Chiar dacă procesul s ar finaliza din culpa dvs acest aspect nu are nici o legătură cu autoritatea părintească și domiciliul minorului.Angajati va avocat care va va explica cum decurg lucrurile și nu mai ascultați poveștile viitorului fost soț...
Multumesc pentru raspuns.
Dar prin faptul ca abonamentul era pe numele lui, are dreptul sa mi foloseasca facturile? Sa le arate oricui ? E foarte increzator ca a intrat in posesia lor si as vrea sa stiu daca are voie sa se foloseasca de ele . Spune ca fiind pe numele lui, face ce vrea cu ele,fara sa fie tras la raspundere.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Chiar dacă procesul s ar finaliza din culpa dvs acest aspect nu are nici o legătură cu autoritatea părintească și domiciliul minorului.Angajati va avocat care va va explica cum decurg lucrurile și nu mai ascultați poveștile viitorului fost soț...

În instanță să vă opuneți unor astfel de probe, deoarece nu sunt relevante și utile cauzei. Dacă avea în clar conținutul convorbirilor, atunci instanța putea să aprecieze asupra utilității probei, dar simple numere de telefon nu au nici o relevanță. Ca să i se admită proba în aceste condiții trebuie să aibă și alte probe, care să se coroboreze cu listing-ul telefonic, de ex: cui aparține numărul de telefon, relații „suspecte„ cu persoana respectivă etc.
Tocmai, ca are detalii despre persoana respectiva! S a interesat al cui e numarul, a sunat, a aflat ca am fost colegi si acum spune ca o va chema in instanta. Daca va nega ca nu am avut o relatie, ii va face plangere pt marturie mincinoasa. Dar chiar n am avut ,doar am vb la telefon. Alte probe exista, nu exista mesaje scrise !!! Ideea lui de baza e ca vrea sa divorteze din culpa mea exclusiva si sa i platesc daune morale! Iar acum cauta nod in papura. Este posibil sa i platesc daune , doar ca am vb la telefon??

Adrian ALBU a scris:

În instanță să vă opuneți unor astfel de probe, deoarece nu sunt relevante și utile cauzei. Dacă avea în clar conținutul convorbirilor, atunci instanța putea să aprecieze asupra utilității probei, dar simple numere de telefon nu au nici o relevanță. Ca să i se admită proba în aceste condiții trebuie să aibă și alte probe, care să se coroboreze cu listing-ul telefonic, de ex: cui aparține numărul de telefon, relații „suspecte„ cu persoana respectivă etc.

Nu platiti doamna , nicio dauna.
Aveti nevoie de avocat