avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1728 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Recuperare creanta in lipsa de contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Recuperare creanta in lipsa de contract

Am executat niste lucrari de constructii speciale sub antrepriza dar antreprenorul general pentru diverse motive a refuzat sa semneze un contract si surpriza ... nu mia platit lucrare.
Dupa o intensa activitate lamurire cu antreprenorul mia virat vro 20000 lei din cateva din cateva sute de mii, pentru care i-am emis factura pe care am specif "...decontare partiala"
Beneficiarul lucrari a platit pe fonduri SAPARD. si daca ar fi sa imi ascult creditorul se pare ca el nu a onorat platile (beneficiarul).
Ce pot sa fac pentru a-mi recupera banii???
Solutia sugerata a fost sa ii fac plangere penala ?
Aveti si alte solutii?




Ultima modificare: Marți, 19 Ianuarie 2010
ContSters15310, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriela Mihai , Avocat 10:12, 21 Ianuarie 2010
adresati-va unui avocat ,prezentati-i situatia de fapt si inscrisurile pe care le aveti
Nu prea vad cum o sa recuperati banii prin plangere penala.
Mai mult incercati in instanta. Daca aveti factura acceptata puteti incerca si o somatie de plata.
Dupa ce ii fac plangereadepun pretentii.
Dar daca intre timp imi plateste pot sa retrag plangere?? inceteaza urmarirea
Va repet, cu plangerea penala nu faceti mare lucru. Incercati somatie de plata.
Trebuie sa va vada cineva actele pe care le aveti.
Daca aveti semnatura lui pe factura puteti face somatie de plata.

Alte discuții în legătură

Facturi semnate si neplatite ralu1 ralu1 Buna ziua, Situatia pe scurt este asa: avem contract semnat cu firma pt prestari servcii la un imobil. Serviciile s-au executat, s-a semnat proces verbal de ... (vezi toată discuția)
Refuz primire factura coman cristina coman cristina sunt o sc si din anul 2009 am executat lucrari la o societate agricola(arat ,discuit, semanat...) care mi-a platit numai o parte din bani iar eu am facturat ... (vezi toată discuția)
Receptie locuinte nelu.balici nelu.balici In anul 2005, 241 persoane, in calitate de beneficiari, am semnat individual contracte de constructie cu Antreprenorul General \"S.C.South PacificConstructii ... (vezi toată discuția)