Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Recuperare creanta in lipsa de contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Recuperare creanta in lipsa de contract

Am executat niste lucrari de constructii speciale sub antrepriza dar antreprenorul general pentru diverse motive a refuzat sa semneze un contract si surpriza ... nu mia platit lucrare.
Dupa o intensa activitate lamurire cu antreprenorul mia virat vro 20000 lei din cateva din cateva sute de mii, pentru care i-am emis factura pe care am specif "...decontare partiala"
Beneficiarul lucrari a platit pe fonduri SAPARD. si daca ar fi sa imi ascult creditorul se pare ca el nu a onorat platile (beneficiarul).
Ce pot sa fac pentru a-mi recupera banii???
Solutia sugerata a fost sa ii fac plangere penala ?
Aveti si alte solutii?

ContSters15310, utilizator
adresati-va unui avocat ,prezentati-i situatia de fapt si inscrisurile pe care le aveti
Nu prea vad cum o sa recuperati banii prin plangere penala.
Mai mult incercati in instanta. Daca aveti factura acceptata puteti incerca si o somatie de plata.
Dupa ce ii fac plangereadepun pretentii.
Dar daca intre timp imi plateste pot sa retrag plangere?? inceteaza urmarirea
Va repet, cu plangerea penala nu faceti mare lucru. Incercati somatie de plata.
Trebuie sa va vada cineva actele pe care le aveti.
Daca aveti semnatura lui pe factura puteti face somatie de plata.