Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dobandire intreg drept de proprietate pe o casa si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dobandire intreg drept de proprietate pe o casa si gradina

Am un CF unde exista o casa si o gradina. 7/8 parti apartin cumparatorului din anul 1996, 1/8 parti apartin Statului Roman prin Decretul 223/1974, si ICRAL-ul are drept de administrare asupra acestei cote de 1/8. Situatia cu partea de 1/8 se datoreaza unei decizii emise de Consiliul Popular in anul 1989.
Cumparatorul vrea sa devina proprietar pe tot, casa si gradina, cum poate sa faca sa se modifice situatia in CF tinand cont de faptul ca de mai bine de 10 ani, acesta e cel care s-a folosit de casa si gradina? Si mai mult, nu poate accesa nici un credit ipotecar, cu acest extras, asa cum e...
Ce poate face? Care ar fi variantele?
iesire din indiviziune
buna ziua!
iesire din indiviziune sau contractd evanzare cumparare pe cota de 1/8.