Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contestatie donatie Eu,necasatorita am un singur fiu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contestatie donatie Eu,necasatorita am un singur fiu care din ...

Contestatie donatie
Eu,necasatorita am un singur fiu care din casatoria anterioara are si el un fiu. Eu vreau sa donez...bunuri sotiei actuale a fiului meu, cu acordul lui. Intrebarea este daca nepotul va avea dreptul vreodata sa conteste aceasta donatie.
Da. Este descendent si mostenitor rezervatar.
Dar de ce ati face asta? Sa donati nurorii si nu propriului fiu sau nepot?
Pentru ca sunt bunurile mele si cu fosta nora si nepotul am ...sistat relatiile si ma gandeam ca am dreptul sa fac ce vreau cu bunurile mele!!!

raluk0207 a scris:

Da. Este descendent si mostenitor rezervatar.
Dar de ce ati face asta? Sa donati nurorii si nu propriului fiu sau nepot?

Da, aveti dreptul, insa daca donatia este excesiva, nepotul poate solicita reductiunea.
Daca ii donati actualei nurori, bunurile vor fi doar ale sale, proprii.
Si daca ii face bye bye fiului dvs si divorteaza, ramaneti cu bunurile date.
Incheiati un contract de intretinere cu amandoi: cu fiul si cu nora.
nici nu stiti care, cum moare primul, nu e cazul sa faceti asemenea prostii.
daca ar fi sa decedati in ordinea fireasca, fiul va mosteneste si face el ce vrea cu bunurile.
Dar daca se desparte nora de fiu sau moare fiul inaintea dvs... nu va fi placut.