avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contestatie donatie Eu,necasatorita am un singur fiu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contestatie donatie Eu,necasatorita am un singur fiu care din ...

Contestatie donatie
Eu,necasatorita am un singur fiu care din casatoria anterioara are si el un fiu. Eu vreau sa donez...bunuri sotiei actuale a fiului meu, cu acordul lui. Intrebarea este daca nepotul va avea dreptul vreodata sa conteste aceasta donatie.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 13:53, 22 Septembrie 2022
Da. Este descendent si mostenitor rezervatar.
Dar de ce ati face asta? Sa donati nurorii si nu propriului fiu sau nepot?
Pentru ca sunt bunurile mele si cu fosta nora si nepotul am ...sistat relatiile si ma gandeam ca am dreptul sa fac ce vreau cu bunurile mele!!!

raluk0207 a scris:

Da. Este descendent si mostenitor rezervatar.
Dar de ce ati face asta? Sa donati nurorii si nu propriului fiu sau nepot?

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, aveti dreptul, insa daca donatia este excesiva, nepotul poate solicita reductiunea.
Daca ii donati actualei nurori, bunurile vor fi doar ale sale, proprii.
Si daca ii face bye bye fiului dvs si divorteaza, ramaneti cu bunurile date.
Incheiati un contract de intretinere cu amandoi: cu fiul si cu nora.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
nici nu stiti care, cum moare primul, nu e cazul sa faceti asemenea prostii.
daca ar fi sa decedati in ordinea fireasca, fiul va mosteneste si face el ce vrea cu bunurile.
Dar daca se desparte nora de fiu sau moare fiul inaintea dvs... nu va fi placut.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie imobil intre frati george_gg george_gg Buna ziua, In primul rand imi cer scuze daca intrebarea mea se mai repata, din ce am citit nu am gasit o speta la fel. Acum un an am cumparat un ... (vezi toată discuția)
Donație/testament apartament Apartament2018 Apartament2018 Buna ziua As aprecia daca puteți sa îmi dați un sfat concret in situația următoare. Vreau sa donez( deoarece din câte inteleg, contract de vânzare ... (vezi toată discuția)
Mama mea a donat fratelui meu o casa, nu de mult fratele a decedat. ... Mihz Mihz Mama mea a donat fratelui meu o casa, nu de mult fratele a decedat. As dori sa stiu ce drepturi asupra bunului donat are mama sau in ce conditii se poate ... (vezi toată discuția)