Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Ce pot face dacă soțul meu a mințit în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Ce pot face dacă soțul meu a mințit în cererea ...

Bună ziua! Ce pot face dacă soțul meu a mințit în cererea de divorț că am plecat de-a casă cu suma de 52000? Îl pot chema in judecata dacă aduc martori că el nu a deținut această?sumă? Pot chema copii dacă sunt majori?
Dvs. puteţi cere instanţei ca instanţa să solicite băncilor extrase de cont pe o anumită perioadă, funcţie de acuzaţia adusă (adică pentru perioada în care omul susţine că aţi plecat cu banii). Că dacă susţine că a ţinut banii la saltea, nu are relevanţă, el nu poate dovedi acuzaţia.
Pot cere daune morale pentru aceste acuzați!
Mulțumesc frumos pentru răspuns
Dacă dovediți care este prejudiciul pe care l-ați suportat în urma acestor fapte, în principiu se poate.
Copii nu pot fi audiați ca martori nici in procesul de divorț nici in restul.proceselor civile.Faptul ca partea adversa face o afirmație nu trebuie sa va sperie ,ea poate fi reținută de judecător doar dacă e și dovedițiaMergeti la av pt a va sfătui ,pt reprezentare plângerile penale și daunele morale nu va ajuta ci apărări făcute în procesul dvs
..