Forum Discuţii juridice Executare silită CAR
Discuție deschisă în Executare silită

CAR

Bună ziua! O prietenă a stat girantă unei doamne, colegă cu ea de serviciu. Doamna, titularul de contract, adică, nu mai plătește, fiindcă are alte plăți de făcut și nu mai are bani. Împrumutul a fost luat de la un CAR de pensionari, nici unul dintre giranți și nici titularul de contract neîntrunind calitatea de pensionar. Reprezentanții CAR nu le-au dat giranților copiile de pe contract, nici graficul de rambursare. După 6 luni, prietena mea și celălalt girant trebuiau anunțați că titularul nu mai plătește. S-a aflat abia acum. Vreau să știu, cine a greșit? În final, prietena mea și giranta cealaltă vor fi executate? Când se va prescrie cazul? Titulara de contract a zis clar că nu poate plăti, dar și că nu va returna banii giranților la final. Ce e de făcut? Mulțumesc!
Pentru moment giranții vor fi executați silit pâna la achitarea creanței. Giranții nu pot evita executarea silită pentru că și-au asumat acest risc prin contract,

Apoi se pot îndrepta cu proces împotriva titularului de credit pentru recupararea banilor plătiți, putând ajunge pănă la executarea silită.
Mulțumesc!