avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara, Urmeaza sa vindem un apartament care este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara, Urmeaza sa vindem un apartament care este ipotecat. ...

Bună seara,
Urmeaza sa vindem un apartament care este ipotecat.
Avansul primit prin antecontract este în jur de 25000 ,acesta îl putem primi în cont sau va fi virat către banca pentru a acoperi ipoteca, diferența prețului de vânzare urmează să l primim.prin credit .
Se poate sa se stingă atunci ipoteca, cănd va intra diferența prețului de vânzare cumpărare?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:38, 25 Septembrie 2022
aveti acordul formal al bancii pentru aceasta vanzare?
Acesta îl vom primi în momentul în care mergem sa facem antecontractul.
Mulțumesc

adriandimitriu a scris:

aveti acordul formal al bancii pentru aceasta vanzare?

ei bine, in acest acord formal este descrisa si schema platilor: cine si in contul cui plateste. dar ar fi fost bine sa o cunoasteti, macar informal, in prealabil.
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Septembrie 2022
adriandimitriu, utilizator
Banca cumparatorului nu ii da credit decat daca cumpara un imobil liber de sarcini , asa ca cu avansul incasat, rezolvati cu actele, lichidati creditul, scoateți casa de sub ipoteca...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare apartament cu ipoteca AnNemic64 AnNemic64 Buna ziua, doresc sa cumpar un apartament insa am cateva nelamuriri cu privire la ipoteca. Aparatamentul pe care vreau sa-l cumpar, are ipoteca neridicata si ... (vezi toată discuția)
Pot cumpara o casa evaluata la un pret mai mare alinaerik alinaerik Pot cumpara un apartament evaluat la un pret mai mare dar dupa ce am discutat cu vanzatorul o lasa la un pret mai mic?Pot depune acte la prima casa si sa ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament prin credit la alpha housing 5inci 5inci Ma intereseaza si pe mine sa stiu care sunt procedurile in cazul in care vreau sa vand un apartament cuiva care face un credit la alpha housing , sa stiu cum ... (vezi toată discuția)