Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire. Bună seara, as avea nevoie de ajutor, eu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire. Bună seara, as avea nevoie de ajutor, eu și fratele meu ...

Bună seara...as avea nevoie de ajutor....eu și fratele meu am moștenit o casa și teren din partea mamei după moartea ei....el sta în casa și am hotărât sa ma de comun deacord ca el sa mă plătească ca să renunț la partea mea....totul merge prin notar...îmi va da un avans în fata notarului cu promisiunea ca într-un an de zile îmi va da restul banilor....dar întrebarea mea este ca el poate sa facă după ce semnez actele sa nu mai primesc restul banilor dacă casa trece pe el? Mutumesc
Nu e renunțare, e partaj. Faceti partaj la notar si veti scrie un act cum va plateste sulta, acum o parte iar peste un an, restul.
Daca nu va da la data scadenta ,il executati silit. Veti merge la un executor cu actul de partaj, il executa silit si veti primi banii.