Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, am o poprire pe cont și as vrea sa va ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, am o poprire pe cont și as vrea sa va intreb dacă ...

Buna ziua, am o poprire pe cont și as vrea sa va intreb dacă este un termen limita in care trebuie achitata datoria. Trebuie sa plătesc 1/3 din salariu timp de 4 luni ca sa fie achitata complet amenda. Iar după ce se plateste toată amenda, aceasta va dispărea de la taxe și impozite automat sau am nevoie de o hârtie de la banca care sa ateste ca s-a plătit datoria? Multumesc!
Banca poate să vă rețină pentru creditor maxim 1/3 din venitul lunar net.
Dar nu-i obligația băncii să verifice dacă datoria s-a achitat integral sau nu.

De la Bancă nu aveți nevoie de nici un înscris, totul apare pe calculataor la cei de la taxe și impozite.

Dacă din eroare sau alte motive vă trage din cont mai mulți bani, diferența care vă trebuie restituită va trebui să o cereți de la taxe și impozite, nu de la bancă.
Dapix, utilizator
Deci după ce contul la banca nu va mai fi pe minus va trebui sa sun la banca sa le spun sa deblocheze contul? In rest nu trebuie sa merg la taxe si impozite sa aduc nici o hârtie?

Adrian ALBU a scris:

Cel la cererea căruia se poprește contul este cel care solicită ridicarea popririi bancare sau va elibera un înscris din care rezultă că datoria a fost achitată, înscris cu care debitorul va merge la bancă pentru ridicarea popririi.

Deci după ce contul la banca nu va mai fi pe minus va trebui sa sun la banca sa le spun sa deblocheze contul? In rest nu trebuie sa merg la taxe si impozite sa aduc nici o hârtie?

Adrian ALBU a scris:

Cel la cererea căruia se poprește contul este cel care solicită ridicarea popririi bancare sau va elibera un înscris din care rezultă că datoria a fost achitată, înscris cu care debitorul va merge la bancă pentru ridicarea popririi.

Păstrați legătura cu banca, și vă îndrumă ei. Sper să se termine totul bine.
Nu e vina băncii, e o muncă probono pentru bancă.
Dapix, utilizator
Buna ziua, daca doriti sa achitati mai devreme de 4 luni poprirea, puteti depune toata suma in cont si sa solicitati administrarea popririi de catre banca.
Odata admistrata poprirea (de obicei 30 - 60 de minute) se ridica restrictiile de pe cont, urmand ca in cateva zile ANAF sa transmita catre toate bancile adresa de sistare a popririi, fara sa mai mergeti la ei.

O zi placuta!

Sultzzy a scris:

Buna ziua, am o poprire pe cont și as vrea sa va intreb dacă este un termen limita in care trebuie achitata datoria. Trebuie sa plătesc 1/3 din salariu timp de 4 luni ca sa fie achitata complet amenda. Iar după ce se plateste toată amenda, aceasta va dispărea de la taxe și impozite automat sau am nevoie de o hârtie de la banca care sa ateste ca s-a plătit datoria? Multumesc!