Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... termenul de prescriere intr-un caz penal privind o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

termenul de prescriere intr-un caz penal privind o autorizatie de construire

Am depus o plingere si s-a constituit dosar penal impotiva eliberarii ilegale a unei autorizatii de construire. Pina acum organele de ancheta – procurorul plus politistul – nu au au facut nimic in dosar si dosarul este inca in faza de cercetare existind riscul sa se prescrie.
Am doua intrebari:
- cite este termenul de prescriere in acest caz?
- ce actinuni ar trebui sa faca organele de ancheta ca sa intervina intreruperea prescrierii? Ce as putea face eu? Mentionez ca am facut o solicitare de consultare dosar. Eventual as putea sa fac o solicitare de urgentare (au trecut aprox. 4 luni de la depunerea plingerii). Sint aceste interventii considerate drept actiuni care pot intrerupe prescrierea?

Multumesc pentru ajutor.
Buna ziua, pentru a stii trermenul de prescriptie trebuie sa ne spuneti incadrarea faptei/faptelor pentru care ati facut plangere.
In plingerea penala am invocat:
- eliberaea AC, pentru intrarea in legalitate, folosind un Memoriu tehnic care descrie o situatie falsa, in contradictie cu situatia reala;
- ilegalitatea este consemnată și de Serviciul de urbanism, care printr-o adresa a specificat faptul ca o parte din constructie nu face obiectul certificatului de urbanism.
Ignorând si acestă sesizare, AC a fost eliberată cu încălcarea procedurilor legale (nu se accepta dezacord intre CU si AC) si autorizeaza lucrarile efectuate anterior.
În drept am invocat dispoziţiile art. 297, 298 CP si am solicitat anularea AC.

Procuratura a acceptat cererea, a dispus constituirea unui dosar penal, trimis catre Politie in vederea efectuarii de cercetari sub aspectul savarsirii infractiunilor prevazute de articolele 321 si 297 CP.
In plingerea penala am invocat:
- eliberaea AC, pentru intrarea in legalitate, folosind un Memoriu tehnic care descrie o situatie falsa, in contradictie cu situatia reala;
- ilegalitatea este consemnată și de Serviciul de urbanism, care printr-o adresa a specificat faptul ca o parte din constructie nu face obiectul certificatului de urbanism.
Ignorând si acestă sesizare, AC a fost eliberată cu încălcarea procedurilor legale (nu se accepta dezacord intre CU si AC) si autorizeaza lucrarile efectuate anterior.
În drept am invocat dispoziţiile art. 297, 298 CP si am solicitat anularea AC.

Procuratura a acceptat cererea, a dispus constituirea unui dosar penal, trimis catre Politie in vederea efectuarii de cercetari sub aspectul savarsirii infractiunilor prevazute de articolele 321 si 297 CP.