Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Vă rog să-mi spuneți cine trebuie să ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Vă rog să-mi spuneți cine trebuie să plătescă ...

Bună ziua. Vă rog să-mi spuneți cine trebuie să plătescă cheltuielile de întreținere pentru un apartament locuit de o persoană cu drept de uzufruct viager, uzufructuarul sau nudul proprietar? Menționez că nu există un contract de întreținere ci doar această clauză, de uzufructuar. Vă mulțumesc.
Buna ziua,

Daca nu este specificat altfel in contractul de vanzare, proprietarul trebuie sa se asigure de achitarea sumelor pentru intretinere, facturi etc.

O zi placuta!

stoianavadanei a scris:

Bună ziua. Vă rog să-mi spuneți cine trebuie să plătescă cheltuielile de întreținere pentru un apartament locuit de o persoană cu drept de uzufruct viager, uzufructuarul sau nudul proprietar? Menționez că nu există un contract de întreținere ci doar această clauză, de uzufructuar. Vă mulțumesc.

Vă mulțumesc.
dar uzufructuarul a dobândit acest drept nu prin vanzarea apartamentului de către el mie; eu am cumpărat de la altcineva și am dat dreptul uzufructuarului să locuiască, fără un contract de întreținere.
În lipsă de stipulaţie contrară, uzufructuarul are folosinţa exclusivă a bunului...
Ca atare, cheltuielile folosinței sunt în sarcina uzufructuarului.
Vă mulțumesc.