avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Vă rog să-mi spuneți cine trebuie să ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Vă rog să-mi spuneți cine trebuie să plătescă ...

Bună ziua. Vă rog să-mi spuneți cine trebuie să plătescă cheltuielile de întreținere pentru un apartament locuit de o persoană cu drept de uzufruct viager, uzufructuarul sau nudul proprietar? Menționez că nu există un contract de întreținere ci doar această clauză, de uzufructuar. Vă mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: stoianavadanei , utilizator 18:26, 26 Septembrie 2022
Buna ziua,

Daca nu este specificat altfel in contractul de vanzare, proprietarul trebuie sa se asigure de achitarea sumelor pentru intretinere, facturi etc.

O zi placuta!

stoianavadanei a scris:

Bună ziua. Vă rog să-mi spuneți cine trebuie să plătescă cheltuielile de întreținere pentru un apartament locuit de o persoană cu drept de uzufruct viager, uzufructuarul sau nudul proprietar? Menționez că nu există un contract de întreținere ci doar această clauză, de uzufructuar. Vă mulțumesc.

Vă mulțumesc.
dar uzufructuarul a dobândit acest drept nu prin vanzarea apartamentului de către el mie; eu am cumpărat de la altcineva și am dat dreptul uzufructuarului să locuiască, fără un contract de întreținere.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
În lipsă de stipulaţie contrară, uzufructuarul are folosinţa exclusivă a bunului...
Ca atare, cheltuielile folosinței sunt în sarcina uzufructuarului.
Vă mulțumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cine plătește utilitățile și impozitul in cazul donației cu uzufruct? cyan cyan Dupa donarea unui apartament cu clauza de uzufruct viager trebuie schimbate contractele de furnizare utilități, ex. energie electrica, gaz, pe numele ... (vezi toată discuția)
Contract de v-c cu uzufruct viager ionclaudiu ionclaudiu In contract se stipuleaza ca uzufructul este pe tot apartamentul pe durata vietii celor doi vanzatori fara alte clauze de intretinere. Ce obligatii are in ... (vezi toată discuția)
Uzufruct Sorina34 Sorina34 Am cumparat un apartament eu sunt proprietara iar varul meu are uzul fruct. Eu vreau sa il vand pot fara el? Dacă el nu e de acord cu vânzarea ap. Pot pune ... (vezi toată discuția)