avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neacordare salariu compensator!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neacordare salariu compensator!

As dori sa stiu daca in cazul restructurarilor care urmeaza sa aibe loc in cazul bugetarilor,avem dreptul la un salar compensator?
multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:34, 16 August 2010
As dori sa stiu si eu legea care zice asta, si daca e sigur asa.sunt in situatia de a fi concediat ...pe 6 februarie o sa termin preavizul si as vrea sa stiu daca iau un salar compensator si daca da unde si ce anume trebuie sa fac pentru a intra in posesia lui . multumesc sper ca o sa mai raspunda cineva la topicul acesta
O aveti mentionata in raspunsul domnului "freelis".
Mai exact, este vorba de art. 78 din Contracatul Colectiv de Munca Unic la Nivel National, valabil 2007-2010.

Faceti o cerere catre angajator, cu mentionarea fundamentului legal indicat.
Ultima modificare: Joi, 21 Ianuarie 2010
Edbah, utilizator
multumesc pentru raspuns
nu vreau sa mai deschid un nou topic,asa ca o sa intreb aici:poate sindicatul(la privat)sa incheie act aditional la CCM prin care sa renunte in numele angajatilor l salariul compensator in cazul concedierii pe motive neimputabile salariatului?cat de legala si de acceptata este o asemenea manevra ?
Ultima modificare: Luni, 16 August 2010
maryus75, utilizator
maryus75 a scris:

nu vreau sa mai deschid un nou topic,asa ca o sa intreb aici:poate sindicatul(la privat)sa incheie act aditional la CCM prin care sa renunte in numele angajatilor l salariul compensator in cazul concedierii pe motive neimputabile salariatului?cat de legala si de acceptata este o asemenea manevra ?



Nu este legala .. intrucat, contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior.
Chiar daca s-ar insera o astfel de clauza, vi se vor aplica prevederile contractului colectiv de munca incheiat la nivel superior referitoare la acordarea salariului compensatoriu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarii compensatorii larisa_ larisa_ Incepand cu data de 17.09.2010, contractul meu de munca a incetat conform art 65 alin 1 din codul muncii. Din cauza reducerii activitatii mi-a fost desfiintat ... (vezi toată discuția)
Salar compensatoriu Pupicia Pupicia O fosta angajata a cerut un salar compensatoriu deoarece nu i s-a acordat la concediere. In CCM la nivel de unitate nu avem stipulat ca am acorda salarii ... (vezi toată discuția)
Restrangerea activitatii asandra2004 asandra2004 Buna ziua! Va rog sa ma ajutat intr-o problema spinoasa. Mi s-a cerut sa concediez un angajat pentru motive ce nu tzin de persoana salariatului ca urmare a ... (vezi toată discuția)