Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neacordare salariu compensator!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neacordare salariu compensator!

As dori sa stiu daca in cazul restructurarilor care urmeaza sa aibe loc in cazul bugetarilor,avem dreptul la un salar compensator?
multumesc.
As dori sa stiu si eu legea care zice asta, si daca e sigur asa.sunt in situatia de a fi concediat ...pe 6 februarie o sa termin preavizul si as vrea sa stiu daca iau un salar compensator si daca da unde si ce anume trebuie sa fac pentru a intra in posesia lui . multumesc sper ca o sa mai raspunda cineva la topicul acesta
O aveti mentionata in raspunsul domnului "freelis".
Mai exact, este vorba de art. 78 din Contracatul Colectiv de Munca Unic la Nivel National, valabil 2007-2010.

Faceti o cerere catre angajator, cu mentionarea fundamentului legal indicat.
Edbah, utilizator
multumesc pentru raspuns
nu vreau sa mai deschid un nou topic,asa ca o sa intreb aici:poate sindicatul(la privat)sa incheie act aditional la CCM prin care sa renunte in numele angajatilor l salariul compensator in cazul concedierii pe motive neimputabile salariatului?cat de legala si de acceptata este o asemenea manevra ?
maryus75, utilizator
maryus75 a scris:

nu vreau sa mai deschid un nou topic,asa ca o sa intreb aici:poate sindicatul(la privat)sa incheie act aditional la CCM prin care sa renunte in numele angajatilor l salariul compensator in cazul concedierii pe motive neimputabile salariatului?cat de legala si de acceptata este o asemenea manevra ?

Nu este legala .. intrucat, contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior.
Chiar daca s-ar insera o astfel de clauza, vi se vor aplica prevederile contractului colectiv de munca incheiat la nivel superior referitoare la acordarea salariului compensatoriu.