Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Plata CAS
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Plata CAS

Stie cineva daca este legal sa fii obligat sa platesti CAS de doua ori - atat ca angajat cat si ca PFA? Multumesc
Nu are legatura cu obligativitatea platii contributiilor sociale de sanatate si pensie pentru un pfa, cu faptul daca in acelasi timp mai aveti si un contract de munca valabil cu un alt angajator. Se tine seama doar de valoarea venitului anual net al pfa, adica venitul anual brut incasat pe pfa - cheltuieli anuale deductibile platite pe pfa, este peste valoarea plafonului a 12 salarii minime brute pe economie.