Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara! Sunt în proces de divorț de 5 ani,avem ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara! Sunt în proces de divorț de 5 ani,avem un copil ...

Bună seara! Sunt în proces de divorț de 5 ani,avem un copil minor. Când se va termina procesul de divorț și va exista o hotărâre judecătorească pentru plata pensiei alimentare,pe ultimii cati ani pot fi executat silit pentru plata pensiei alimentare? Va mulțumesc!
Executarea se va putea face pe toți anii.
Daca in anii astia nu v-ati întreținut copilul, instanta v hotari sa platiti de la data introducerii cererii, asa va veti putea fi executat pt toata suma datorata..
Scapati doar daca nu cere excutarea timp de 3 ani.