avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inscris notarial pentru adresa e-mail?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inscris notarial pentru adresa e-mail?

Buna ziua,
Locuiesc in strainatate si detin un apartament in tara de care se ocupa o ruda care a murit. Dupa deces, am contactat presedintele asociatiei de proprietari pentru a-mi trimite prin email suma de plata pentru intretinere ca sa platesc prin internet. A refuzat si mi-a cerut sa-i trimit un inscris notarial prin care adresa mea de email sa fie recunoscuta legal ca fiind a mea. Nimeni de aici sau din tara nu a auzit de asa ceva! Cine poate garanta asa ceva? Unde se poate obtine?
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 05:57, 1 Noiembrie 2022
3 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
De fapt presedintele asociatiei de proprietari e un "golan" pe care-l doare la 2 metri in fata de solicitarile dvs. si nu doreste sa va trimita informatiile alea pe email, pentru ca nu e obligat de legea asociatiilor de proprietari la asa ceva, la moda fiind avizierul
Si poate incalca si legea respectiva si nici nu are cont bancar in care sa puteti achita asa ceva.
[ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 3 Octombrie 2022
latka, utilizator
Nici la avizier nu pot trimite pe cineva, ca nu vrea sa dea o cheie de la bloc pana nu ma "identifica". Ce sa fac?
Sa rugati un vecin binevoitor sa faca o copie a listei lunare a cheltuielilor de intretinere, pe care sa v-o trimita pe email si sa va dea contul in care se poate plati.
Ultima modificare: Miercuri, 5 Octombrie 2022
latka, utilizator
Ruda a locuit vreo 20 de ani in apartamentul meu cu conditia sa se ocupe de administrarea lui. Nu stiu niciun vecin.
Oricum am inteles idea: presedintele face un abuz. Multumesc.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am citit toate postarile in legatura cu problema lui @Process.
Este clar pentru mine ca cei de la asociatia de proprietari fac un abuz. In loc sa va inlesneasca plata cheltuielilor repartizate, acestia vin cu "parasute"... Pe mine (administrator as. loc.), nu m-ar deranja nici daca Administratia Prezidentiala, ar achita cheltuielile repartizate apartamentului dvs., intelegeti?
Cum "vad" eu rezolvarea problemei:
O notificare oficiala adresata asociatiei prin care aratati ca:
- sunteti proprietar (adresa, bloc, scara, etc.);
- daca sunteti proprietar mai "vechi", probabil ca nu le-ati prezentat o copie a actului de proprietate, dar asta nu i-ar impiedica sa va incaseze intretinere in contul as. prop.;
- ii informati despre situatia locuintei si solicitati din nou cu informatii reale: nume/prenume, nr. telefon, adresa de e-mail: solicitati raspundul oficial al asociatiei, doar pe mail, sa nu zica ca produc cheltuieli cu corespondenta;
- bine ar fi sa va adresati (e-mail), primarului din localitatea unde se afla locuinta, eventual cu raspunsul /pretentia presedintelui;

Acum un alt sfat: nu recomand ca locuinta dvs. sa nu fie lasata in grija unei rude, un vecin, etc. Se pot intampla multe neprevazute, inundatii, etc....
Succes!

Alte discuții în legătură

Obligatiile asociatiei de proprietari ContSters387827 ContSters387827 Buna ziua, As dori sa stiu cum trebuie sa procedez ca sa primesc de la asociatie toate informatiile despre cheltuielile lunare aferente apartamentului meu pe ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. locuiesc in strainatate si detin un apartament in ... Lili Andra Lili Andra Buna ziua. Locuiesc in strainatate si detin un apartament in Romania. Doamna administrator refuza sa-mi spuna cat am de plata la cheltuielile comune. Dansa imi ... (vezi toată discuția)
Tabel costuri lunare luminita_zenaida luminita_zenaida Bună ziua, am cumpărat o locuință în altă localitate decât cea unde domiciliez. Tabelul cu costuri se afișează la avizier, eu am rugat firma de ... (vezi toată discuția)