Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestare imputernicire
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestare imputernicire

Buna seara!

In ce masura se poate contesta o imputernicire in conditiile in care aceasta este facuta cu mai putin de o luna de zile inaintea decesului tatalui?
Sora mea afirma ca aceasta a fost dorinta tatalui meu de a o imputernici pe ea sa scoata niste bani dintr-un cont bancar, in conditiile in care ea era deja imputernicita pe acel cont.Banuiesc ca nu stia ca poata sa scoata bani de pe cont si fara imputernicire de aceea a facut tot ce i-a fost in putinta sa faca acea imputernicire, deoarece tatal meu a refuzat in nenumarate randuri sa scoata banii pentru ea.
Este legal ca un notar sa faca o imputernicire in cazul in care cel care face imputernicirea este intr-un stadiu avansat de boala, care poate sa ii afecteze buna judecata?
Se poate contesta aceasta imputernicire?Iar daca da care este termenul legal pentru a o contesta?

Va multumesc.
erhabe, utilizator
Puteți cere în instanță constatarea nulității absolute a procurii autentice, dar numai dacă puteți dovedi lipsa de discernământ a mandantului (tatăl dumneavoastră) la acel moment, ceea ce este dificil.
Tata a murit in 2020 dar eu abia anul acesta am luat la cunostinta despre acea procura insa nici pana acum nu am vazut-o.Este prevazuta o perioada in care pot contesta?

Cabinet avocat Mihai Gaita a scris:

Puteți cere în instanță constatarea nulității absolute a procurii autentice, dar numai dacă puteți dovedi lipsa de discernământ a mandantului (tatăl dumneavoastră) la acel moment, ceea ce este dificil.

nu mai aveti ce face.
cu procura sau nu, ea putea scoate banii oricand cat attal era in viata.
daca a scos apoi, cereti ca suma sa intre in masa succesorala.
Chiar daca am dovezi ca tata a deschis acel cont pentru ca banii sa fie impartiti intre cei trei copii ai lui iar pe ea a pus-o doar ca imputernicita si atat, nu ca sa se foloseasca de bani?
In calutate de mostenitor va puteti interesa la banca, sa aflati cati bani au fost si cand i-a scos. Ea ar trebui sa poate dovedi in instanta ca i-a dat tatalui.