Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Cum trebuie procedat in cazul in care se ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Cum trebuie procedat in cazul in care se doresc modificari ...

Buna ziua,

Cum trebuie procedat in cazul in care se doresc modificari in continutul conventiei incheiate in urma divortului la notar cu minor de acum 8 ani? In prezent minorul are aproape 10 ani.
Si anume, se doreste schimbarea domiciliului minorului de la parintele rezident, la cel nerezident, inclusiv schimbarea pensiei alimentare de la parinte nerezident la cel rezident, conform conventiei incheiate anterior.
Deasemenea se doreste si schimbarea la alta scoala in urma schimbarii de domiciliu al minorului.

Multumesc!
Mergeti la avocat ca sa sesize instanta competenta.
Nu se mai poate la notar.

Scris din Bucuresti 2022
Din pacate dincolo de momentul conventie incheiate cu ocazia divortului notarul public nu mai are competenta in reglementarea relatiilor parentale.

In acest caz trebuie sa va adresati direct instantei de judecata in fata careia veti putea incheia o tranzactie in sensul celor dorite de dvs.