avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua am primit citatie de divorț și soțul meu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua am primit citatie de divorț și soțul meu mă amenința ...

Bună ziua am primit citatie de divorț și soțul meu mă amenința că cere in instanța să nu mai intru în casa pe care am făcut-o împreună. Poate să-mi interzică instanța să mai intru în casă până la partaj?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate și asa ceva.
Depinde de mai multe...și de motive..

Ultima modificare: Joi, 6 Octombrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Simple amenințări,în astfel de momente la supărare oamenii spun multe..
Mulțumesc! Dar vă rog să-mi spuneți care ar fi motivele pentru care un judecător ar aproba cererea de interdicție de a intra în casa noastră pe care am ridicato împreună . Presupun că nu o să spună că îi este frică de mine.baiatul nostru locuiește în casa noastră eu nu mai stau acolo să nu pot să-mi vizitez copilul.( Este in stare să facă asta am fost împreună 25 de ani.Stiu de ce este in stare) Mulțumesc frumos domnule avocat și aștept răspunsul dumneavoastră.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Simple amenințări,în astfel de momente la supărare oamenii spun multe..

Un ordin de protecție poate sa fie încuviințat doar pt violente fizice, psihice amenințări dovedite cu martori,violenta fizica dovedita cu certificat medico legal etc.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ordinul de protecție se da insa provizoriu și nu definitiv.

Prima persoana din România care a avut brățară la picior pentru a fi monitorizata si-a tăiat brățara.
Ultima modificare: Vineri, 7 Octombrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tatal ne ameninta zi de zi ca ne omoara kpy kpy mama e divortata de tata dar locuiesc in acelasi apartament pt ca e ipotecat.tot mai des sare la bataie si ne ameninta k ne omoara si ne da foc si mie si ... (vezi toată discuția)
Ce dovezi sunt necesare pentru o plangere la politie pentru insulte,amenintari,violenta emotionala? N87 N87 In casnicie,am fost abuzata fizic si emotional,de catre sotul meu,atat pe perioada sarcinii,cat si dupa nastere.Dupa indelungate intervenitii ale familiilor ... (vezi toată discuția)
Vă rog să mă ajutați - ma ameninta sotul Roxana iuliana Roxana iuliana Eu și soțul meu neam despărțit din cauza neînțelegerilor , certurilor amenințărilor , avem doi copii de 8 și 10 ani copii fiind martorii ... (vezi toată discuția)