avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Primaria refuza emiterea certificatului fiscal pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Primaria refuza emiterea certificatului fiscal pentru mostenire ...

Primaria refuza emiterea certificatului fiscal pentru mostenire si nici Notarul nu il solicita.
Ce este de facut?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 23:10, 9 Octombrie 2022
exista taxe, impozite, amenzi, etc., neplatite?
Sant vre-o 1000 ron, insa ce legatura are in a emite certificatul fiscal, unde se trec bunuri si datorii fiscale..
Trebuia sa il emita in 3 zile, insa a trecut peste o luna..
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Octombrie 2022
ghita_28, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu îl emit dacă nu plătiți datoriile pe care le aveți.
Din ce inteleg nu este legal in a nu il emite, debitul este datorat ca si cheltuieli de judecata intr-un dosar funciar..
Adica fiecare face de capu lor, nu au chiar nici o treaba cu legea..
ati fi preferat ca primaria sa-l execute silit pe defunct? la acea mie de lei s-ar fi adaugat cheltuielile de executare si s-ar fi ajuns la sume considerabile

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de deces sbeluka sbeluka Buna seara,as dori sa intreb daca se elibereaza certificat de deces,daca persoana respectiva are amenzi neplatite (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns. am mostenit un ... Constantina_10 Constantina_10 Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am mostenit un teren de la tatal meu, care la randul lui l-a mostenit de la verisoara sa, si verioasa de la ... (vezi toată discuția)
Instrainare bunuri din succesiune starcopit starcopit Va prezint urmatoarea speta: A trebuit sa efectuam succesiune dupa defunctii nostri parinti. Din cei 4 succesori unul a refuzat sa se prezinte , motiv pentru ... (vezi toată discuția)