avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1139 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara! Sunt intr-o relatie de 10 ani. Nu suntem ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara! Sunt intr-o relatie de 10 ani. Nu suntem căsătoriți, ...

Buna seara!
Sunt intr-o relatie de 10 ani.
Nu suntem casatariti, ci diar logoditi, acum relatia a inceput sa scartie.
Locuim intr-o garsoniera care a fost cumparata cu banii obtinuti in urma partajului partenerului.
Toate bunurile din casa sunt cumparate impreuna.
Intrebarea mea este cum se vir imoarti atat garsoniera cat si bunurile.
Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai cum sa impartiti garsoniera cat e bunul partenerului? In privinta bunurilor , sunt proprietatea titularului din acte/ facturi etc Daca ati investit in bunurile lui, aveti un drept de crenta.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Relatiile de concubinaj nu sunt recunoscute de legea civila din tara noastra.
Nu exista bunuri comune intr-o relatie de concubinaj.
In relatia de concubinaj fiecare detine bunurile proprii pe care le dovedeste cu chitantele si/sau facturile cu numele sau.
Prin urmare, nu aveti ce partaj sa faceti.
Singurul "partaj" posibil ar fi daca in contractul de vanzare-cumpare al garsonierei sunteti trecuti amandoi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

As dori si eu cateva sfaturi :) luminisiumbre luminisiumbre Buna ziua,iata problema mea: 1):Mama mea are 4 fete din prima casatorie(in concubinaj)printre care ma numar si eu...doua surori ale mele,sunt plecate in ... (vezi toată discuția)
Cum se imparte la partaj un apartament la care mai trebuiesc platite rate inca 24 de ani j0lly j0lly Buna ziua In urma unui divort, ar fi de impartit o garsoniera la care au mai ramas de plata rate la banca inca 24 de ani (din 30 initial). Pana acum, suma ... (vezi toată discuția)
Partaj m_m m_m Buna izua, Tatal meu urmeaza sa faca un imprumut la banca pentru a-mi cumpara in rate o garsoniera. Contractul garsonierei va fi in consecinta pe numele ... (vezi toată discuția)