Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara! Sunt intr-o relatie de 10 ani. Nu suntem ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara! Sunt intr-o relatie de 10 ani. Nu suntem căsătoriți, ...

Buna seara!
Sunt intr-o relatie de 10 ani.
Nu suntem casatariti, ci diar logoditi, acum relatia a inceput sa scartie.
Locuim intr-o garsoniera care a fost cumparata cu banii obtinuti in urma partajului partenerului.
Toate bunurile din casa sunt cumparate impreuna.
Intrebarea mea este cum se vir imoarti atat garsoniera cat si bunurile.
Multumesc!
Pai cum sa impartiti garsoniera cat e bunul partenerului? In privinta bunurilor , sunt proprietatea titularului din acte/ facturi etc Daca ati investit in bunurile lui, aveti un drept de crenta.
Buna ziua,
Relatiile de concubinaj nu sunt recunoscute de legea civila din tara noastra.
Nu exista bunuri comune intr-o relatie de concubinaj.
In relatia de concubinaj fiecare detine bunurile proprii pe care le dovedeste cu chitantele si/sau facturile cu numele sau.
Prin urmare, nu aveti ce partaj sa faceti.
Singurul "partaj" posibil ar fi daca in contractul de vanzare-cumpare al garsonierei sunteti trecuti amandoi.