Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit dividende pentru administratorul angajat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit dividende pentru administratorul angajat

buna seara.....daca intr un srl asociatul e si administrator si angajat,platitnd taxa la stat ca angajat, atunci cand incasaseaza dividente mai trebuie sa plateasca cass de 10%,conform ,bineinteles ,cu noile reglementari?
Nu are legatura daca in acelasi timp titularul dreptului de a incasa dividende mai este si angajat la propria firma. Se va plati contributia la sanatate de catre persoana fizica (asociat in firma) pentru acest venit sub forma de dividende, doar daca venitul depaseste valoare a 12 salarii minime brute pe economie, prin depunerea declaratiei unice.
george-neagu, moderator