Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bună ziua, am fost asociat intr-o firma cu o alta ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bună ziua, am fost asociat intr-o firma cu o alta persoana. ...

Bună ziua, am fost asociat intr-o firma cu o alta persoana. S-a contractat un credit unde amândoi am fost garanți dar eu am plecat din firma respectiva. Firma nu a mai plătit și nici fostul meu asociat, eu sunt singurul care plătește acea rata. Cum pot recupera banii sau măcar o parte din ei de la cealaltă persoana? O zi buna
Buna ziua,
Printr-o actiune in instanta
Buna dimineata, aveti posibilitatea de a formula o actiune intemeiata pe dreptul de regres (art. 2645 din Codul Civil) prin intermediul careia sa obtineti obligarea fostului asociat la plata sumelor pe care era dator sa le achite in temeiul creditului. Grija mare, totusi, la termenul de prescriptie, consultati un avocat! Toate cele bune!
Creditul inca este in derulare. Pot sa fac actiunea ? Banca a zis ca nu este interesata de cine plateste, este posibil ca in urma actiunii sa nu ia in considerare sentinta?
Nu trebuie sa asteptati sa ajunga contractul la termen pentru a formula actiune. Se poate realiza un calcul al sumelor platite de dvs. pana la momentul depunerii actiunii in instanta. Pentru sumele platite ulterior in temeiul contractului puteti face o noua actiune mai apoi - faptul ca ati obtinut o hotarare favorabila cu privire la aceeasi situatie anterior va va ajuta mult.