Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Recuperare avans contract nesemnat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Recuperare avans contract nesemnat

Buna ziua,

Am făcut un contract de prestări servicii cu o firma dar acesta nu a fost semnat. L-am primit pe WhatsApp,am fost amândoi de acord, am achitat avansul însă firma nu și-a mai îndeplinit obligațiile. Am mai avut contracte în trecut cu aceeași firmă și totul a fost ok. Cum pot proceda pt recuperarea avansului? La ANPC ma gândesc că nu prea mă pot ajuta fara acel contract semnat. Cred că mai degrabă de incadram la abuz de încredere ori chiar înșelăciune. Ce mă sfătuiți să fac? Reprezentanții firmei nu îmi mai răspund la telefon . Inițial mă tot amânau cu livrarea produselor... Dar a trecut deja o luna de la termen. Va mulțumesc.
Bună ziua,

Vă recomand să trimiteți o notificare prin avocat sau executor, prin care solicitați îndeplinirea obligațiilor. În situația în care nu primiți răspuns afirmativ, pasul următor este acțiunea în instanță.

Cu stimă,
av. Hulea Ionuț-Marius
Pierdeți timpul (ani )cu plângere penala pt fapte care nu sunt infracțiuni ,aveți varianta unui proces civil,nu va costa nimic sesizarea ANPC dar înainte de orice demers este indicata o notificare...